Mumine Ahlak ve Edep ve Görgü Kuralları Forumundan Selam Vermenin ve Almanın Adabı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Selam Vermenin ve Almanın Adabı

  Reklam
  Selam Vermenin ve Almanın Adabı

  Cahiliye ahlakını yaşayan insanlar genellikle önce selam verenin karşı taraf olmasını bekler ve ilk selam veren olmayı küçük düşürücü olarak görürler. Halbuki dirlik ve güzellik temennisi olan selam, müminlerin ibadet olarak yerine getirdiği bir ahlak özelliğidir. Bu nedenle müminler selam vermek için sıra beklemez ve Allah'ın bu emrini gerektiği an yerine getirirler. Kendilerine selam verenlere ise daha güzeliyle karşılık verirler.

  Allah'a iman insanları bir çok konuda mükemmelleştirdiği gibi hal ve tavır olarak da mükemmele götürür. Din ahlakının bir gereği olarak sürekli vicdanına uyan bir mümin her yerde en güzel, en rahatlatıcı, ince düşünceli ve en hoşnut edici tavrı bulmayı umabilir.

  Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin. Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır. (Nisa Suresi, 86)

  Bu makale, İlmi Araştırma Dergisi 29. Sayı (Kasım 2006) 24. sayfada yayınlanmıştır.


  Paylaş
  Selam Vermenin ve Almanın Adabı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Selam vermek insanın ahlak kuralları içinde olması gerekmektedir. Karşıdaki insana selem verirken hafif şekilde gülümsemelidir. Selam vermek insanlarla olan ilişkilerimizde daha canlı tutar. İnsan Allah'ın selamını esirgememeli selam vermek günümüzün daha iyi geçmesini sağlar.