Resimler Bölümü ve Dünyadan Manzaralar Forumundan Kahireden görüntüler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kahireden görüntüler

  Reklam
  Kahireden görüntüler

  Afrika’nın en büyük ve en büyüleyici şehri olarak kabul edilen Kahire, dünyada da nüfus açısından en büyük 13. şehir olma özelliğine sahiptir. “Tüm Şehirlerin Anası” sıfatını taşıyan bu şehir, ziyaretçileri kendine çeken birçok özelliğe sahip olmasının yanında; kirliliği, gürültüsü, trafiği ve bahşiş isteyen sokak satıcılarının inatçılığıyla tatilinizi zaman zaman çekilmez hale getirebilir. Yine de kentin muhteşem piramitlerini ve eşsiz yapısını görünce tüm bunlara değeceğini siz de anlayacaksınız. Binbir Gece Masalları’nda da söylendiği gibi: “Kahire’yi görmeyen, dünyayı görmemiştir.”
  Uygarlığın beşiği ve dinin yol göstericisi özelliklerini kimliğinde barındıran, dünyanın en büyük Açık Hava Müzesi olarak da adlandırılan bu şehir Mısır’ın gözbebeği olarak nitelendirilmektedir.
  Gize Piramitleri: Yapımı M.Ö. 3000 yıllarına dayanan 3 piramitler; Keops, Kefren ve Menkor, Gize Çölü’nün tepesinde sıralanıyor. Üçünün içinde en büyük piramit olan Keops, dünyanın yedi harikasından sayılmaktadır. İsimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılan piramitlerin nasıl yapıldığına dair hala kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu üç piramitten sadece Kefren’in içine girilmesine izin verilmektedir. Dar ve karanlık koridorlar, sonu gelmeyen yokuşlardan indiğinizde, beklentilerinizden çok daha küçük bir mezar odasıyla karşılaşacaksınız. Yine de hayran olmamayı sakın beklemeyin.

  Piramitlerle ilgili birçok ilginç özellik bulunmaktadır. İçi yazın soğuk, kışın ise sıcaktır ve içeride ultra sound, radar, sonar gibi araçlar çalışmamaktadır. Bitkilerin içine konulduğunda daha hızlı büyüdüğü bu piramitlerin üzerinden geçen meridyen, karaları ve denizleri iki eşit parçaya bölmektedir. En ilginç özelliklerden biri de piramitlere 2 kez güneş girmesi ve bu giriş tarihlerinin de adına yapılan firavunun doğuş ve tahta çıkış tarihleri olmasıdır.
  Piramitlerin Işık ve Ses Gösterisi’ni de kaçırmamanızı öneriyoruz. Her gece üç kez, üç değişik dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça ve Arapça dillerinden üçü) yapılan bu gösteriler piramitlerin ve Sfenks’in ihtişamını gözünüzde daha da arttıracaktır.
  Sfenks: Tek parça kumtaşından oyularak tamamlanmıştır ve insan başlı, aslan gövdeli bu dev heykel Kefre'nin mezarını beklemektedir. Tüm Mısır eserlerinin arasında hiçbiri Sfenks kadar görkemli ve akıldan çıkması imkansız değildir. Mısır dilinde Sfenks ‘Yaşayan Görüntü’ anlamına gelmektedir.
  Aslan vücudu ve insan kafasından oluşan bu yapıt, 73,5 m. genişliğinde ve 20 m. uzunluğundadır. Memlukların Sfenks’i savaş sırasında hedef tahtası olarak kullanmaları sebebiyle, Sfenks’in burnu ve sakalı hasar görmüştür.
  Sakkara Piramidi: Kahire’nin 24 km. güneybatısında yer alan, Mısır’ın en eski başkenti Memphis’te yaşayanların defnedildiği bölge olarak kullanılmış Sakkara’da bulunmaktadır. M.Ö 2500’de yaptırıldığı düşünülen bu piramit dünya üzerinde taştan yapılan ilk büyük anıt tasarımı olarak da kabul ediliyor. Basamaklı Piramit olarak da bilinen bu yapı ünlü mimar Imhotep tarafından Kral Djoser adına yaptırılmıştır.  NE YESEK?
  Tüm metropollerde olduğu gibi, Kahire’de de Japon, İtalyan, Fransız, Yunan ve Tayland mutfaklarını bulabilirsiniz. Fakat sizin asıl ilginiz yöresel Mısır yemeklerine olmalıdır. Mısırlıların ‘ful’ dediği fava püresini ve ‘falafel’ adı verilen ekmeği de denemenizi tavsiye ederiz.. Ayrıca Mulukhia (yeşil çorba), Kusheri (karışık pilav-mercimek ) ve Haham Mahsi (içi doldurulmuş güvercin) denenebilecek diğer tatlardır.
  İmkanınız olursa, Mısır’da yiyebileceğiniz en ilginç kültürel yemekleri ve Mısır kültürünü size en iyi yansıtacak ortamı bir ev davetinde bulabilirsiniz.
  Tüm dünyaca bilindiği gibi, hijyen Mısır’da büyük bir sorundur. Bu yüzden temizliğinden emin olmadığınız restoranlarda yemek yememenizi, suları da şişe su olarak ısmarlamanızı tavsiye ediyoruz.
  NE ALSAK?

  Alışveriş yapacak yerleri bulmakta zorluk çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Özellikle pazarlar size olabildiğince imkan ve seçenek sunacaktır. Bu pazarlarda Mısır’a özgü papirüsler, yıllanmış haritalar, kumaş, mücevher ve hatta kap kacağa kadar bulamayacağınız şey olmayacaktır. Fakat dikkatli olun, 100 yıldan eski antika alım-satımı yasaklanmıştır.
  El Halil Çarşısı: Kahire’nin en büyük ve en ünlü çarşısıdır. Çarşıda bulabileceğiniz enfes renkli cam eşyalar eşsiz eserlerdir. Uzun bir turdan sora, 200 yıllık Fishawi Kahvesi’ne uğrayıp nargile ve Türk kahvesi içmeyi unutmayın. Baharat kokulu bu pazarlarda, yazın kavurucu sıcağından uzak, serin bir atmosferde dolaşırken unutmamanız gereken bir şey var; pazarlık yapmak!!! Pazarlıktan çekinmeyin, bir süre sonra çok zevkli olduğunu fark edeceksiniz!
  Eğer alışveriş için şık semtler arıyorsanız, Kasr el Nil ve Talat Harb bu kentin en şık semtleridir.  Mısır’da insanlar genellikle dindar, gösterişten uzak ve biraz da gizemli olarak karakterize edilirler. Eğer biraz daha dikkat ederseniz arkadaş canlısı ve misafirperver yanlarını da görebilirsiniz. Örneğin Nil üzerinde tekne turları yaparken kendinizi bir tiyatro oyununun parçası olarak bulabilirsiniz! Herkesle iyi geçinmeye dikkat edin fakat inatçı sokak satıcılarından, gece-gündüz, uzak durun.
  Her sene Kahire’de, Uluslararası Kahire Film Festivali ve Kahire Uluslar arası Şarkı Festivali’nin de arasında bulunduğu festivaller düzenlenmektedir. Tarihi size uygun olursa ilginç aktivitelerden olabilir.


  Şehir içi ulaşımda, özellikle arabaların çok olduğu bölgelerde, araba kullanmanızı önermiyoruz; kurallara uymayan, genelde hep sıkışık bir ortamın olduğu bir şehirle karşı karşıyasınız! Bu sebeple mümkün olduğunca trafikten uzak durmanızı öneriyoruz. Şehir içinde taksi kullanımı pahalı olması nedeniyle yaygın değildir, fakat turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım yolu olma özelliğine sahiptir. Otobüsler ise çok kalabalık olması ve İngilizce hiçbir yönlendirmen olmaması, dolayısıyla yolunuzu kaybetmenizin kolaylığı nedeniyle çok tercih edilmiyor.  Dene: Deve sırtında, piramitlerin gölgesinde ilginç bir gezintiye çık.
  Seyret: Nil Nehri üzerinde tekne gezisi yaparken, köylü kadınların nehirde çamaşır yıkayışlarını seyret.
  Kaçırma: Piramitlerin ışık ve ses gösterisini sakın kaçırma.
  Satın al: Papirüs satın almayı unutma.
  Dikkat et: Şubat-Nisan arası şehri kasıp kavuran sıcak, çöl rüzgarları ‘hamsin’e dikkat et.
  Hayran Kal: Her yerde rastlayabileceğin hiyeroglif yazılarına hayran kal.


  Paylaş
  Kahireden görüntüler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Fas'ın o dar sokaklarına benziyor
  çok hoşuma gidiyor çok güzel yaa
  emeğine sağlık Sihemkahireden manzara görüntüleri ,  gizemli görüntüler,  kahireden manzaralar