Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Utancından dolayı Allaha dua edemeyen insanın ihtiyaçları nasıl karşılanır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Utancından dolayı Allaha dua edemeyen insanın ihtiyaçları nasıl karşılanır

  Reklam
  Utancından dolayı Allaha dua edemeyen insanın ihtiyaçları nasıl karşılanır

  Soru

  Öğrencilere burs vermek istediğinizi düşünün. Bir büro açtınız ve isteyen öğrencilere burs veriyorsunuz. Bazı öğrenciler gelip burs istedi ve onlara burs verdiniz.Oysa köşede kalan bazı öğrenciler de hayalarından ötürü para isteyemediler ve onlar burssuz kaldılar... Yani şunu sylemek istiyorum.Allaha devamlı dua eden insanları düşünelim.Bir de dua ile isteyecek yüzü bulamayıp Allahtan birşey istemeyenleri....ısacası ben dua etmeye geldiğim zaman Allahtan birşey isteyemiyorum.Yani en basitinden Allahım bana yardım et dediğim zaman bile içimden bir ses şöyle diyor: Niye kendine yardım istiyorsun O kadar insan var Allahın sana torpil geçmesini mi istiyorsun neden kendin için birşey istiyorsun Allahtan yardım istiyorsan herkese adilolacak herkese olacak bir yardım iste kendine torpil isteme..Yani dualarımda birşey isteyemiyorum.Bunun bencillik olduğunu düşünüyorum.Belki derdimi anlatamıyorum ama nasıl syliyim diyorum ki kendime byle dua edenlere Allah verecekse ve dualarında istemeyene de vermeyecekse bu haksızlık olmaz mı yani tıpkı burs isteyen normal halli öğrencilere burs verip fakir ama haya sahibionurlu öğrencilere burs verilmemesi gibi..İnşallah derdimi biraz anlatabilmişim.Ne yapmalıyım? Dualarımda istememeliyim mi veya içimdeki bu sese nasıl bir cevap vermeliyim


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  İnsanların ilmi noksan olduğu için ve insanların gerçek durumunu bilemediği için kimin ihtiyacının olup olmadığını elbette bilemez. Bu durumda insanlar kendilerine talepte bulunanlara yardım eli uzatmaktadır. Ancak Allahu Teala ilmi ve kudretiyle her şeyi kuşatmıştır. Değil insanın ağzından dökülen cümleleri belki kalbinden ve aklından geçen düşünveleri de bilmekte ve ona göre kulunun ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

  Günahından dolayı el açıp istemekten çekinen insanların iç aleminden geçen isteklerini de vermektedir. Hatta insanın kendisi için ihtiyaç olup olmadığını bilmediği şeyleri bile vermektedir. Mesela insan dünyaya geleceği zaman ona lazım olacak şeyleri bilmiyordu. Ona gözün, kulağın vs. bütün bedeninin ihityaç duyacağını bilmediği halde Allah bu dünyaya göndermeden onu anne karnında şekillendirmiş ve daha sonra bu dünyaya göndermiştir. Şu anda dahi vucudumuzda olup da keşfedilmeyen nice şeyler vardır ki ihtiyacımıza binaen Allah vermiştir. Demek ki Adaleti ve ilmi sonsuz olan Allah için insanlar gibi düşünmek doğru değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Utancından dolayı Allaha dua edemeyen insanın ihtiyaçları nasıl karşılanır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah her noktodan her köşeden kalpten geçen iyi ve kötü her niyeti her düşüncenin farkındadır. Bunu ifade etmek için anlaması için dillendirmek gerekmez Allah zaten bunların farkında ve herkese ihtiyacı doğrultusunda verir. Fakat bunu yine kişinin de sağlaması gerekir. Oturduğu yerden gelmesini bekleyemez. Rızkınızı arayın buyrularak iradesinin hakkını vererek hakkını almasını bilmelidir.