Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Korku gibi şeylerden dolayı muska yazdırıp takmanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Korku gibi şeylerden dolayı muska yazdırıp takmanın hükmü nedir?

  Reklam
  Korku gibi şeylerden dolayı muska yazdırıp takmanın hükmü nedir?

  Soru

  Bazı hocalar çocuğun olması için yada korkmamak için muskaya benzer bir şeyler hazırlayıp bunun kullanılması taktirde sorunun gideceği söyleniyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Nazarın ne kadar devam edeceğini Allah bilir. Bu psikolojik bir rahatsızlıktır. Manevi olarak tedavi edildiğinde etkisi gider.

  Korku ve nazar gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: "Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım" O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı (Ebu Davııd, Nesâî, Tirmizî).

  Ancak bunları istismar edip sanat haline getiren ve saf kadınlarla teşriki mesai edip onlarla haşr ve neşir olmak kesinlikle haramdır.

  Halil Günenç, Günümüz meselelerine Fetvalar – 2, Yasin Yayınevi, s: 258

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Korku gibi şeylerden dolayı muska yazdırıp takmanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimi korku niyetiyle üzerimizde taşımak elbetteki faydası vardır. Fakat korkudan emin olmak için Allah'a sığınmak ondan yardım dilemek daha iyidir.muska yazdırmak ve takmak