Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Sabah kalkınca ve gece yatınca okunacak dualar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabah kalkınca ve gece yatınca okunacak dualar

  Reklam
  Sabah kalkınca ve gece yatınca okunacak dualar

  Soru

  Sabah kalkınca ve gece yatarken okunacak duaları söyleyebilir misiniz?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Peygamber Efendimiz (sav) yatağa girdiğinde sağ yanı üzere yatar, sağ elinin içini sağ yanağına getirir ve aşağıdaki duayı okurdu. "Eğer bunu okuduğun gece ölecek olursan fıtrat üzere ölmüş olursun. Şayet sabaha erersen hayır bulursun" buyurmuş.

  "Allahümme inni eslemtü nefsi ileyk, ve veccehtü vechi ileyk, ve fevvadtü emri ileyk, ve elce'tü zahri ileyk, rağbeten ve rahbeten ileyk. La melcee vela mencee minke illa ileyk. Amentü bi kitabikellezi enzelte ve rasulikellezi erselte." (Hz. Bera'dan-Buhari, Daavat 7, 9; Tevhid 34; Müslim Zikr 56; Tirmizi, Daavat 76; Ebu Davud, Edeb 107)

  Anlamı: Allahım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi de sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınak, senden başka dayanak da yoktur. Kurtuluş ancak senin yardımınla, himaye de ancak sana mahsustur. Allahım, indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu iman ile uykuya yatıyorum.

  Açıklama: Yatmak isteyen kişi abdest almalı, sağ tarafına yatmalı ve bu duayı okumalı, en son okuduğu dua da bu olmalı. Bu duayı okuyan kimse o gece ölürse İslam fıtratı üzere ruhunu teslim eder ve Cennete girer İnşallah.

  Peygamber Efendimiz (sav) sabahleyin uyandığında şöyle derdi: "Elhamdulillahillezi ahyana ba'de ma ematena ve ileyhin nüşur." (Hz. Huzeyfe İbnul Yemandan-Buhari, Daavat 7, 8, 16, Tevhid 13; Tirmizi, Daavat 29, Ebu Davud, Edeb 177.

  Anlamı: Bizi öldükten sonra dirilten Allaha hamdolsun. Sonunda Ona döneceğiz.

  Açıklama: Uyku ölümün küçük kardeşidir. Ölür gibi uykuya dalıyoruz, haşirde tekrar dirilir gibi sabahleyin uyanıyoruz. Aslında her akşam uyuyup, her sabah uyanmamız, ölümü ve tekrar dirilmeyi simgelemektadir. Bu anlayışla uykuya dalmalı ve uyanıldığında da bu anlayış içinde olmalı.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Sabah kalkınca ve gece yatınca okunacak dualar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Öncelikle bir çok dua olduğunu söylemekte fayda vardır. Gece yatmadan önce peygamber efendimiz tesbihleri çeker veya üç kere ihlas, felak, nas surelerini okurdu.sabah kalkınca okunacak dua,  sabah kalkınca okunacak dualar,  sabah kalkinca okunacak dua,  sabah kalkinca dua,  çocuklar için yatarken okunacak dua,  sabah kalktığında okunacak dua,  yatarken okunacak dua cocuklar için