Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Günah işlenen yerlerde manevi havanın bozulması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Günah işlenen yerlerde manevi havanın bozulması

  Reklam
  Günah işlenen yerlerde manevi havanın bozulması

  Soru

  Yasin-i şerif okuyup milyon ruhlara hediye edilince manevi telsizler gibi bu dualarımız taşınıyor. Peki duayı sessiz şekilde okursakta aynı şekilde taşınır mı? Dualarımızı sesli ve sessiz okuma arasında ne gibi farklar vardır anlatabilir misiniz? Futbol maçları veya sokaklarda edilen küfürler umum manevi havayı etkiler mi? Osmanlıda yanılmıyorsam duagu'lar vardı devamlı devlet, millet için dua ederlerdi. Ecdat bu kişileri istihdam ederek nasıl bir manevi kazanç sağlamıştı.


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Kuranı Kerimin sesli veya sessiz olarak okunması arasında fark yoktur. Nasıl ki namazlar sesli veya sessiz kılınabildiği gibi Kuranı Kerimde sesli veya sessiz okunabilir. Güzel şeyerin konuşulduğu ortamlara meleklerin girdiği ve küfürlü sözlerin konuşulduğu ortamlara da şeytanların toplandığı gerçektir. Bu bakımdan küfürlü ve kötü sözlerin konuşulduğu ve günahın işlendiği yerlerde manevi havanın kirlendiği bir vakadır. Meleklerin olduğu yerde yapılan dualar kabul olunmakta ve o yere rahmet ve bereket inmektedir. İşte bundan dolayıdır ki müslümanlar her mecliste Allahın ismini anarlar.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Günah işlenen yerlerde manevi havanın bozulması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Günah işlenen yere melekler hayalarından ve temizliğinden dolayı o ortamlara girmezler. Fakat bunun tersi olan ortamlarda kuranı kerimin okunması namazın kılınıp dua edilmesi maneviyatı artırmaktadır.