Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Her dua kabul olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Her dua kabul olur mu?

  Reklam
  Her dua kabul olur mu

  Soru

  Camide dua ederken bir çoğu kendi düşünce ve isteklerine göre dua ediyor. Bunların birbiriyle çelişmesi hatta zıddı olması mümkün. Diğer taraftan olmayacak duaya amin denmez hükmü var. Bu durumda nasıl dua etmeli? Çünkü kabul edileceğine (yukarıdaki sebeplerden) insan şüpheye düşerse iyi olmaz.


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Dualar sebepler ölçüsünde kabul edilecek şekilde olmalıdır. Bu bakımdan sebepler ölçüsünde olması muhal olan duaların gerçekleşmesi elbette mümkün değildir. Mesela yaz mevsiminde kar yağması için dua etmek gibi.

  Dua bir ubudiyettir. Yani biz dua ederken sadece isteklerimiz yerine gelmesi için değil ayrıca ibadet olduğu için yapmaktayız. Yapılan dualar görünüşte zıt bile olsa eğer o kişi hakkında hayırlı ise Alah değişik sebeplerle o kulunun isteklerini yerine getirecektir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Her dua kabul olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dua ederken bile ölçülü olmak gerekir.İmkansız şeyler istemek dua etmek değildir.Fakat dua etmek bizden kabul etmek Cenabı Allah'ın takdiridir.Olur ki dua kapıları açık bir zaman denk gelir ve dualarımız kabul olur.Bir de duaların kabul olması için ibadetlerimizi de tam yapmakta fayda vardır.kar yağarken dua,  kar yağması için dua,  kar yağarken dua etmek,  kar yağarken edilen dua,  kar yağarken edilecek dua,  kar yagarken dua etmek,  kar yağarken yapılacak dua