Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Yatakta dua, sure okumak caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yatakta dua, sure okumak caiz midir?

  Reklam
  Yatakta dua, sure okumak caiz midir?

  Soru

  1. yatakta iken dua okumakta bir kusur var mıdır? (yani yatarak ayetel kursi gibi uyku dualarini okumak gibi...) 2. dua yaparken ellerimiz acmak sart midir?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  1- Yatarken dua okumanın bir sakıncası yoktur. Kur'ân-ı Kerîm'i okumak isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir. Ancak yürürken veya yatarken onu okumakta da bir sakınca yoktur. İshak bin İbrahim diyor ki: Ebû Abdullah ile birlikte camiye giderken Kehf süresini okuduğunu işittim. Aişe (ra) de şöyle diyor: Ben sedirimin üzerine uzanmış iken Kur'ân-ı Kerîm'i okurdum. (Muğni, I. 803)

  Yatarken Kuran okumak bile caiz olduğuna göre, Kuran'dan veya diğer rivayetlerden gelen duaları okumanın da bir sakıncası olmaz.

  2- Dua ederken elleri kaldırmak şart değildir. Bu nedenle yatağa giren bir kimse ellerini açmadan da dua edebilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Yatakta dua, sure okumak caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerime karşı oturarak ve abdest alıp kıbleye dönerek okumak hem sünnet hem saygıyı ifade eder. Fakat yatarak okumakta da herhangi bir sakıncası yoktur.yatarak dua edilir mi,  yatarak dua okunurmu,  yatarak sure okunur mu,  yatarken dua edilir mi,  yatarken dua okunurmu,  ayetel kürsi yatarak okunurmu,  yatarak dua etmek günah mı