Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Salavat duaları ve anlamları nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Salavat duaları ve anlamları nedir?

  Reklam
  Salavat duaları ve anlamları nedir?


  Salavat çeşitleri çoktur. Ancak en meşhuru namazladan sonra okuduğumuz salli ve barik dualarıdır.

  Ka'b İbnu Ucre'den gelen bir rivâyet şöyledir: Resülullah (s.a.) yanımıza gelmişti:

  "Ey Allah'ın Resülü, dedik, sana nasıl selâm vereceğimizi öğrendik. Ama, sana nasıl salât okuyacağız?" dedik. Şöyle söyleyin dedi:

  "Allahümme salli alâ Muhammed'in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime, inneke hamîdun mecîd. Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ âli İbrahime, inneke hamîdun mecîd."

  (Allahım! Muhammed'e ve ailesine rahmet kıl, tıpkı İbrahim'e rahmet kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin. Muhammed'i ve ailesini mübarek kıl, tıpkı İbrahim'i mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin) (Buhârî, da'avât 33: Müslim, salât 66)

  “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” yahut da “Sallallahü aleyhi ve sellem” diyerek de salavat getirilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Salavat duaları ve anlamları nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Salavat çekmek çok büyük sevaptır. Sadece bir cümle ile çekilen sevaplar ile bol bol sevapların yazılmasını sağlamaktadır. özellikle cuma günü peygamber efendimiz salavatları direk alır.salavat duaları nelerdir,  salavat duası ve anlamı,  salavat duaları ve anlamları,  salavat duaları ve anlamları nedir,  salavat duaları ve anlamı,  salavat duaları ve anlamları diyanet,  salavat duasi ve anlami