Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Dua kitaplarındaki hacet ve dilek dualarını okuduğumuz halde neden bu dileklerimiz ye Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dua kitaplarındaki hacet ve dilek dualarını okuduğumuz halde neden bu dileklerimiz ye

  Reklam
  Dua kitaplarındaki hacet ve dilek dualarını okuduğumuz halde neden bu dileklerimiz yerine gelmiyor? Duanın kabul olma şartları nedir?


  Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla peygamberimiz gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi Şu duayı okuyan şu sevabı alır veya şu neticeyi görür, şu ihtiyacı yerine gelir sözünden aklımıza ilk gelecek olan o duanın zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu duanın en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

  Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki o duayı okuduğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur. Ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.

  “Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

  Duaların kabul olması için ne yapmalıyız?
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Dua kitaplarındaki hacet ve dilek dualarını okuduğumuz halde neden bu dileklerimiz ye Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dua Allah ile konuşmak ve istekleri dilek getirmektir. İstediklerimizi Allah'a arz ederiz ve hayırlısını dileriz Allah her şeyin en iyisini bizden daha iyi bildiği için ya o duanın zamanı gelmemiştir ya da bir şekilde gerçekleşmiştir ama biz görmemişizdir.dileklerin kabul olması için ne yapmalıyız,  dileklerimiz için dualar,  dileğin gerçekleşmesi için ne yapmalı