Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Her farz namazdan sonra Salaten Tuncina okumak sünnet midir? Buna dair hadis var mıdı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Her farz namazdan sonra Salaten Tuncina okumak sünnet midir? Buna dair hadis var mıdı

  Reklam
  Her farz namazdan sonra Salaten Tuncina okumak sünnet midir? Buna dair hadis var mıdır?


  Bu konuda İbni Fakihani (Fecri Münir) isimli kitabında özetleyeceğim şu olayı nakleder:

  Maneviyat büyüklerinden Ebu Musa, fırtınalı bir havada gemide imiş. Müthiş bir fırtına gemiyi batırmaya ramak kaldığı sırada Peygamber Efendimize iltica etmiş:

  Ya Resulallah, gemimiz batacak, içindeki bunca masumlar suya gark olup ölecekler. Lütfen bize bir kurtuluş çaresi göster!..

  O sırada kulağına şöyle bir hitap vaki olmuş: Ey Ebu Musa! Tüncina duasını okuyun! Yani, kurtaran duayı okuyun, kurtaran duayı...

  Demiş ki: Ya Resulallah, bu Tüncina duası hangisidir, biz bilmiyoruz?

  Efendimiz (sav) bugün namazlardan sonra okumakta olduğunuz (salaten Tüncina)'yı okumuş, bunu okuyun, diye tenbih buyurmuş.

  Gemide ki yolcular hep birlikte bunu Ebu Musa'dan öğrenip okumuşlar, fırtına dinmiş, sağ salim karaya ayak basmışlar.

  Bu duanın bu gibi özelliklerinden doalayıdır ki bizim de hudutlarımızda düşman tehlikesi belirince eli silah tutan askerlerimiz hudut boylarına gidip maddi silahıyla karşı koyarken, içerde seccadesi başındaki müminler de hep bu kurtaran duayı okumuşlardır.

  Maddi silah yanında manevi silahla da düşmanı sınırlarımızdan kovmuşlardır.

  Bu konuyu Ehli Sünnet mecmuasında yazan merhum Zapsu, bir teklifte bulunmuş ve demiştir ki:

  Harpte sınırlarımızda beliren düşman tehlikesini önlemek için camilerimizde diyanet tarafından okunması istenen (Salaten Tüncana)'yı artık bırakmalıyız. Zira tehlike geçmiştir. Yarın Allah korusun bir tehlike daha söz konusu olursa o zaman neyi okuyacağız.

  Faslı Davut efendinin yazdığı (Delailül Hayrat)'ta da geçen bu salavatı şerife için Bediüzzaman Hz. (bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat) diye bahseder.

  Bu salavatı şerife ilham ile yazılmıştır. Ne okuyana nede okumayana bir ısrar olmamalıdır. Okunursa sevabı var, okunmazsa günahı yoktur. Ben şahsen okurum, okunmasını da isabetli bulrum. İsmi üstünde kurtaran salavat.

  Ahmet Şahin, Güncel Sorulara Çözümler.


  Paylaş
  Her farz namazdan sonra Salaten Tuncina okumak sünnet midir? Buna dair hadis var mıdı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  her farz namazından sonra okumaya calışıyım elhamdurillahsalaten tüncina diyanet,  namazdan sonra salaten tuncina okumak,  salatan tuncina,  salaten tuncina,  farz namazdan sonra salaten tüncina,  diyanet salatı tuncına,  salatı tüncina okumanın fazileti