Dualar / Yakarışlar ve Dua Soru ve Cevaplar Forumundan Secdede iken türkçe dua edilirmi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Secdede iken türkçe dua edilirmi?

  Reklam
  Secdede Türkçe dua edilir mi? permalink

  Süleymaniye Vakfı > Namaz > Yazılı Fetvalar
  Soru: Peygamberimizin: Kulun Allah'a en yakın olduğu an, secde anıdır, orada bol dua edin, hadisi doğrultusunda namaz kılarken secdede Türkçe olarak istediğimiz gibi dua edebileceğimizi duydum. Bu doğru mudur? Namaza zarar verir mi?
  Cevap:
  Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  “Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise secdede duayı çok yapın.” (Müslim, Salât 215, (482); Ebû Dâvud, Salât 152.)
  Peygamberimiz sallâhu aleyhi ve sellem de secdede iken çeşitli dualar etmiştir. Bunlar hadis kitaplarında ayrıntılı bir şekilde nakledilmiştir. Mesela bunlardan iki tanesi şöyledir:
  “Allâhummağfirlî: Allah’ım beni bağışla”.
  “Allâhummağfirlî zenbî kullehû diggahû ve cillehû ve evvelehû ve âhirehû alaniyetehû ve sirrahû: Allah’ım bütün günahlarımı, küçüğünü, büyüğünü, ilkini, sonuncusunu, açığını gizlisini bağışla.”
  Bunlar ve diğer duaları toplu olarak Muhammed Nâsıruddîn el-Elbânî’nin Hadislerle Hz. Peygamberin Namaz Kılma Şekli kitabında görebilirsiniz. (Kitabın birkaç tercümesi bulunmaktadır. Bunlardan biri Osman Arpaçukuru’na aittir, Beka Yayınları’ndan çıkmıştır)
  Peygamberimizin bu dualarına bakıldığına bunların ayet olmadığı, yani içinden geldiği gibi dua ettiği görülmektedir. Bu da namazda secdede iken tesbihattan sonra istenilen duanın istenilen dilde yapılacağını gösterir.
  alıntı


  Paylaş
  Secdede iken türkçe dua edilirmi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazlar eda edilirken huşu içinde kılınması daha iyidir. Namaz Allah ile buluşmak için huzuruna varmaktır. Namazdan sonra dua edilmesi tavsiye edilmektedir.secdede iken dua,  allaha peygamber üzerinden dua edilirmi