Dualar / Yakarışlar ve Dua Nedir? Duanın Önemi Forumundan İslam Inancında Kötülüğün Gerçekleşmesi Için Dua Etmek (beddua) Doğru Değildir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam Inancında Kötülüğün Gerçekleşmesi Için Dua Etmek (beddua) Doğru Değildir

  Reklam
  Şer için kötülüğün gerçekleşmesi için dua etmek doğru değildir. İnsan, olayların görünen yüzüne bakarak acele ile hareket edip, hayatın bir imtihan olduğu gerçeğini unutarak dua ettiğinde, şuursuzca şerri dileyebilmektedir. Böyle dua etmenin, müminlere yakışmadığını Rabbimiz, şöyle ifade etmektedir:

  "İnsan, iyilik için dua ettiği gibi, kötülük için de dua eder. Zaten insan, çok acelecidir"
  (17/İsra, 11; Ayrıca bkz. 17/İsra, 18; 20/Taha; 131; 75/Kıyamet, 20; 76/İnsan, 27; 79/Naziat, 38; 87/Ala. 16-17).


  Şunu da belirtmek gerekir ki, yeryüzünde küfrün, şirkin, tuğyanın yok olması, kafirlerin helakini istemek, beddua değildir, Ancak bunun da ölçüsü Hz. Nuh gibi üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdikten, yapacak hiçbir şey kalmadıktan sonra, Allah'a sığınmak, durumu O'na havale etmek için olmalıdır.

  İslami mücadelede; görece dünyevi başarısızlıktan sonra bazı müslüman grupların ve liderlerin yaptığı gibi, tağuttan yardım dilemek (istiane), son derece yanlıştır. Doğru olan; bütün imkanlar seferber edildiği, bütün sorumluluklar yerine getirildiği halde düşmanlıkta devam edenler için Hz. Nuh'un küfürde ve düşmanlıkta ayak diretenler için Kur'an'da Rabbimizin bize örnek gösterdiği Hz. Nuh'un duasıdır: "Nuh, 'Rabbim' dedi. 'Yeryüzünde tek bir kafir bırakma!'" (71/Nuh, 26; Ayrıca, bkz. 71/Nuh, 9-28).
  alıntı

  “Allah’ın laneti, gazabı ve Cehennemi ile lanetleşmeyin.”(1)


  “Mü’min lanet edici olamaz.” (2)


  “Kamil bir mü’min kimseyi kötülemez, lanetlemez, aşırı gitmez ve hayasızlık etmez.” (3)

  Kaynaklar

  1. Timizi Birr:48.
  2. et-Tergib ve't-Terhfb, 3:470.
  3. Tirmizi, Birr:48.  Paylaş
  İslam Inancında Kötülüğün Gerçekleşmesi Için Dua Etmek (beddua) Doğru Değildir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir müslümanın ağzından çıkan her şeye melekler amin derler. İnsanların birbirleri aleyhinde öfke ile söyledikleri kötü sözler doğru değildir. Geçici bir dünyada büyük hatalar yapılmaması gerekir.