Dualar / Yakarışlar ve Dua Nedir? Duanın Önemi Forumundan Dilek Ve Dualarımızı Belirten Dini İfadeler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dilek Ve Dualarımızı Belirten Dini İfadeler

  Reklam
  Dua etmek demek, yaratıcımıza yönelerek ona kalbimizi açmak, dileklerimizi sunmak demektir. Bizler, işlerimizi sağlam yapar, başarılı olmak için Allah'a dua ederiz. Sağlıklı ve mutlu olmak, sevdiklerimizle beraber omak ve onlardan hiç ayrılmamak, doğruluktan ayrılmamak, kötülükten uzak olmak, ahirette cennete kavuşmak ve diğer dileklerimiz için Allah'a dua ederiz. Dua ettiğimizde Allah bizi işitir ve dileklerimizi kabul eder.

  Duanın en güzeli gönülden yapılan duadır. Dua etmenin belirli bir zamanı ve yeri yoktur. Örneğin, şöyle dua edebiliriz:

  "Ey Rabbim, verdiğin nimetlere sonsuz şükürler olsun, sen birsin, senden başka ilah yoktur. Allah'ım kusurlarımızı, günahlarımızı affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Bizi cehennem ateşinden koru, cennetliklerden eyle. Her türlü kötülükten sana sığınırız. Bizi doğru yoldan ayırma.
  Allah'ım bedenimi güzel yarattığın gibi ahlakımı da güzelleştir, kötülüklerden ve kötü kimselerden uzak tut. Razı olduğun iyi insanlara yoldaş eyle. Gönlümü imanla doldur, bilgimi arttır. İşlerimi kolaylaştır; zorlaştırma. Hayırlısıyla başarıya ulaştır."


  Duanın en güzeli gönülden yapılan duadır. Dua etmenin belirli bir zamanı ve yeri yoktur. Örneğin, şöyle dua edebiliriz:
  "Ey Rabbim, verdiğin nimetlere sonsuz şükürler olsun, sen birsin, senden başka ilah yoktur. Allah'ım kusurlarımızı, günahlarımızı affet, bizi bağışla, bize merhamet et. Bizi cehennem ateşinden koru, cennetliklerden eyle. Her türlü kötülükten sana sığınırız. Bizi doğru yoldan ayırma. Allah'ım bedenimi güzel yarattığın gibi ahlakımı da güzelleştir, kötülüklerden ve kötü kimselerden uzak tut. Razı olduğun iyi insanlara yoldaş eyle. Gönlümü imanla doldur, bilgimi arttır. İşlerimi kolaylaştır; zorlaştırma. Hayırlısıyla başarıya ulaştır."


  Gerçekleşmesini istediğimiz bir dileğimiz olduğunda, onu sadece ALLAH’tan dilemiz gerekir.
  Ağaçlara bez bağlamak, mum yakmak, havuza para atmak vb. şeyleri yapmak, İslam dinince yasaklanmıştır.

  Duanın önemini belirten bir ayet

  "De ki: Duanız olmasa, Rabbim size neden değer versin?"
  (25/Furkan, 77).

  Dua eden insan, kendini Allah'a yakın hisseder;
  bu da Rabbimizin razı olduğu bir durumdur

  alıntı.  Paylaş
  Dilek Ve Dualarımızı Belirten Dini İfadeler Mumine Forum

 2. 2
  Kayıtsız Üye
  Reklam
  Bu yazı çok işime yarayacak çok teşekkürler... 3. 3
  Kayıtsız Üye
  bu yazı çok işime yarayacak çok sağolundilek ve dualarımızda dini ifadeler,  dilek ve dualarımızdaki dini ifadeler,  dilek ve dua ifadeleri,  dilek ve dualarımızda kullanılan dini ifadeler,  dilek ve dua ifadeleri nelerdir,  dini ifadeler nelerdir,  dilek ve dualarımızda kullandığımız dini ifadeler nelerdir