Dualar / Yakarışlar ve Dua Nedir? Duanın Önemi Forumundan Evden çıkarken okunacak dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evden çıkarken okunacak dua

  Reklam
  Evden cikarken okunacak Dua  Ümmü Seleme (R.A.) validemiz rivayet ettigi Hadis-i Serif'de:

  • Sevgili Peygamberimiz (A.S.) evden cikarken: "Bismillahi-tevekkeltü alellahi, Allahümme inni euzü bike en edille ev üdalle ev ezille ev üzelle ev azlime ev uzleme ev echele ev yüchele aleyye."

  Duasini okurdu, buyurmaktadir.
  Hz. Ümmü Seleme (R.A.) validemiz buyuruyorlar ki,
  Resulullah (S.A.V.) hane-i saadetlerinden disariya ciktiklari zaman, semaya bakarak bu mubarek duayi okurlar, sonra cikarlardi.
  Hadis-i Serif'deki manayi düsünürsek bizim icin cok büyük ibret dersi vardir. Carsi pazar sokak her cesit insanin bulundugu bir yer oldugu icin buralarda kötülüklerin, haksizliklarin kol gezdigi bir gercektir.
  Bunun icin, Resulullah, önce Allah'in mübarek ismini zikrederek O'na tevekkülde bulunuyor. Nefis ve Seytan insani daima kötülüge sürükledigi icin nefse uyulup baskasina dalalete sürüklemek veyahut da kötü insanlarin dalaletine düsmek, yanlis bir hareketle ayaginizin kaydirilmasi, baskasina haksizlik etmek veya baskasinin bize bir haksizlik yapmasi gibi mevzular icin Resulullah (S.A.V.) bu tehlikelerden Allah'a siginmakla korunulmasinin mümkün olacagini bizlere talim buyuruyor.


  Paylaş
  Evden çıkarken okunacak dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun kardeşim evet her anımızı duayla daha güzel ve daha emin kılmalıyız