Dualar / Yakarışlar ve Dua Nedir? Duanın Önemi Forumundan Dua'nın Hikmeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dua'nın Hikmeti

  Reklam
  Yalnız Sana Kulluk Eder,yalnız Senden Yardım Isteriz.1:4

  Fatihada Bize Kıldığımız Namazların Her Rekatında Tekrarlatılan Bu Tevhidi Ilke,şöyle De Türkçeleştirilebilir:”yalnız Sana Kulluk Ederiz,zira Yalnız Senden Yardım Isteriz.”yani Biz Kulluğumuzu Kime Hasrediyorsak,yardımı Da Ondan Isteriz

  Insanca Var Olmak Dua Demektir.

  Onun Için Kur’an öyle Der:”eğer Duanız Olmasaydı,rabbinizin Ne Işine Yarardınız!”

  Bu Ayete Bakarak Diyebiliriz Ki:insan,dua Etmek Için Yaratıldı.insanın Allah Karşısındaki Esas Duruşu,dua Halidir.namaz Anlamına Gelen Salat,aynı Zamanda Dua Demektir.hayatın Namazla Donatılması,hayatın Günde Beş Kez Duayla Donatılmasıdır.günün Eklem Yerlerine Duanın Yerleştirilmesidir.
  Dua Sadece Insanın Allah Karşısındaki Acziyetini Ifade Etmez,aynı Zamanda Diğer Mahlukat Karşısındaki Izzetini De Ifade Eder.çünkü Dua “istemek”tir.ne Isteyeceğini Bilmeyendua Edemez.irade Ve Idrak Sahibi Olmayan Ne Istediğini Bilmez.istemek Meşietten Pay Almaktır.istemek şuur Sahibi Olmaktır.istemek Insan Olmaktır.ve Dua Işte Bu Yüzden Bir Ayrıcalıktır.
  Haddini Bilen Dua Eder.çünkü Haddini Bilen Yetersizliğini Bilir.haddini Bilen Rabbini Bilir.haddini Bilen Insan Kulluğunu Bilir.kulluğun En Güzel Ifadesi Duadır.duanın Zamanı Ve Mekanı Yoktur.her Yerde Ve Her Zaman Dua Edilir.her Hal Ve şartta Dua Edilir.
  Dua ,kalbin Allah’la Konuşmasıdır.dua Diller üstü Bir Dildir.kalbin Dilidir Dua Eden.kalp Duaya Durunca,değil Sadece Dil,her Bir Hücre Ona Katılır.insanın Bütün Varlığı”istemek”olur.böyle Bir Duanın Kendisi Bizzat Icabettir.bütün Hücreleri Istemek Kesilen Birinin Duasının Kabul Olup Olmadığı Merak Edilmez.çünkü Böyle Bir Hal,kabul Olmuş Bir Duanın Ta Kendisidir.böylesine Dua Eden Bir Yüreğe Sahip Olmak,tüm Duaların Getireceği Her şeydendaha üstününne Sahip Olmaktır.insan Dua Ile Istemeden önce,duayı Istemelidir.bunu Istemek,allah’la Konuşan Bir Kalp Istemektir.
  Ta Yürekten Yapılmış Bir Dua,insanın Iç Enerjisini Istediği Alana Yoğunlaştırması Demektir.insan Bütün Benliğiyle Bir şeyi Ister Ve O Alana Yoğunlaşırsa,duanın Yarısı Tutmuş Demektir.diğer Yarısıda Ilahi Desteğe Kalmıştır.

  Dua Aklın Bitip Aşkın Başladığı Bir Haldir.insan Dua Ederken Akıl Modundan Aşk Moduna Geçer.geçerse,gereği Gibi Dua Edebilir.geçerse,dua Kalbin Allah’la Konuşması Olur.şah Damarından Yakın Olan Merkez,şah Damarından Yakın Olanla Temasa Geçer.orada Söz Biter,öz Başlar,orada Tedbir Biter,takdir Başlar.orada Ceset Biter,ruh Başlar.o Makam Talep Makamıdır.böyle Yapılmış Bir Dua Dergah-ı Ehadiyyete Varır.tıpkı Hz.ibrahim’in Imran’ın Kadını Hz.hanne’nin,hz Meryem’e Bakıp Içindeki Evlat Hasreti Yekindi,tüm Hücreleriyle “istemek” Kesildi Ve”rabbim” Dedi.”katından Bana Temiz Bir Nesil Ver!şüphesiz Sen Duayı Işitensin!”duayı Aşk Halinde Etmişti.anında Kabul Edildi Ve Kendisine Bildirildi.bu Kez Hz. Zekeriya şöyle Sorda:”rabbim!”dedi,”benim Nasıl Bir Oğlum Olabilir?şu Kesin Ki,ben Ihtiyarlık çağındayım,karımsa Kısır!”
  Oysa Allah’tan Evlat Isterken De Aynı Durumdaydı.ama Durumuna Bakmadan Isteyen Kendisiydi.isteği Kabul Edilince”ama Bu Nasıl Olabilir Ki?”diye Soran Da Kendisiydi.iki Tavırda Aynı Kişiden Sadır Oldu.fakat Aynı Yerde Değil.o Duayı Aşk Modunda Yaptı,soruyu Akıl Modunda Sordu.işte Dua Böyle Olmalıydı.
  Kaynak: Mustafa Islamoğlu


  Paylaş
  Dua'nın Hikmeti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dua kulun Allah ile konuşması demektir. Allah'ım deyince Allah lebbeyk buyur kulum diye karşılık verir. Biz günahkar insanlar olarak bu güzelliğe layık olduğumuz için gece gündüz şükretsek azdır.mustafa islamoğlu duanın önemi,  dua nedir mustafa islamoğlu,  mustafa islamoğlu-dua nedir,  duanin hikmeti ,  mustafa islamoğlu dua nedir,  mustafa islamoğlu dua hakkında,  mustafa islamoğlu dualar