Doğum Kadın ve Doğum Öncesi ve Sonrası Forumundan Bebeğin memeden kesilmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğin memeden kesilmesi

  Reklam
  Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.


  Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.Bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Burada iki önemli faktör vardır. Hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması gerekmektedir.
  Bebeğin memeden kesilmesi Amerikan Hastanesi, yenidoğan bölümü emzirme danışmanı hemşire Beyhan Numan, bebeğin memeden kesilmesi ile ilgili bilgilerini paylaştı.

  ” Annenin bebeğine verebileceği en büyük hediye anne sütü ve bebeğini emzirmesidir.Bebeğin emzirmeden kesilmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Burada iki önemli faktör vardır. Hem bebeğin hem de annenin bu duruma hazır olması gerekmektedir. Bilinene göre bebeklerin en az 1 yıl, dünya örgütlerine (WHO, UNICEF) göre ise 2 yıl emzirilmeleri uygun görülmektedir.

  Bebeği memeden kesmek için çelik gibi sinir ve sabır gerekmektedir. Bu dönemde annelerin kendilerini suçlu hissetmeleri normaldir. Çünkü anne verdiği armağanı geri almaktadır. Bebek memeden çok ani kesilmemelidir. Bebeği memeden kesmek bir günde uygulanabilecek bir işlem değildir. Yavaş yavaş yapılmalıdır. Hem anne açısından hem de bebek açısından en doğrusu budur. Memeden kesmenin bebeğin hayatında önemli değişiklikler olduğu ve bebeğin hasta olduğu dönemlere denk getirilmemesine dikkat edilmelidir. Memeden kesme bir gün içinde gerçekleşirse bebek huzursuz ve mutsuz olabilir. Annenin ise memeleri şişer ve ateşi çıkar. Memelerde dolgunluk ve tıkanıklık gelişip antibiyotik kullanımı gerekebilir. Tıkanıklıkların açılmaması durumunda ameliyata kadar gidilebilir. Bebek, emzirme seansları azaltılarak ve emzirme süreleri kısaltılarak emzirmeden kesilmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi ilk önce gündüz seanslarını azaltmak, daha sonra gece seanslarına geçmektir. Eğer hiç bir şekilde başarılı olunmuyorsa bebeğiniz hazır değil demektir


  Paylaş
  Bebeğin memeden kesilmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebekler doğar doğmaz memeden karınlarını doyurdukları için onları sütten ayırmak zor olur. Süt verirken ek gıdaları da teşvik ederek yavaş yavaş bırakılması tavsiye edilmektedir.