Doğum Kadın ve Doğum Öncesi ve Sonrası Forumundan Az sütü gelen annelere tavsiyeler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Az sütü gelen annelere tavsiyeler

  Reklam
  Anne sütünü en çok artıran şey bol bol su içmektir.Halkta 'ne kadar çok yersem o kadar çok sütüm olur' şeklinde yanlış bir inanış var. Ancak ne kadar çok yediğiniz değil, ne yediğiniz daha önemli. Anne, normal ve dengeli beslenmeli. Yağlı olmayan proteinleri almalı. Yeşillik ve sebze tüketip, çorbalara ağırlık verebilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla, tahin-pekmez ve az yağlı süt ürünleri tüketilebilir.

  Az sütü gelen annelere tavsiyeler:

  Bu dönemde anne sütünü artıran yiyeceklere ağırlık vermeli.

  Bunlar kısaca şöyle özetleyebiliriz: Bolca rezene ve ısırgan çayı tüketilebilir (günde n- 5 fincan). Şişmanlatmayan demir kaynakları olarak yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu, çekirdekleri ile birlikte yenen siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et tercih edilebilir. Hamilelikle bu demir kaynakları alırken, 20 dakika öncesi veya sonrasında, süt ürünleri ve koyu çay tüketilmemeli. Aksine yenilen yemeklere limon sıkılırsa daha faydalı olur. Susam yağı ile memelere dıştan dairesel şekilde hareketlerle masaj yapılması da katkı sağlar. Ayrıca günde 3 litre su içilmelidir. Anne sütünü en çok artıran ise alkolsüz biradır (malt özü), Sabah, öğle ve akşam sadece bir kahve fincanı içilecek alkolsüz bira, anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini kor


  Paylaş
  Az sütü gelen annelere tavsiyeler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebek ilk emdikleri zaman karınları belki doymayacak kadar az süt içmişlerdir. Fakat emdikçe süt artmaya başlar. Nadirde olsa bu durum devam ediyorsa süt yapan yiyecekler tüketilmesi gerekir.