Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve doğum çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve doğum çeşitleri

  Reklam
  Gebeliğin 28. haftasından itibaren rahimde zaman zaman kasılmalar, sertleşmeler meydana gelir. Bunlar normaldir ve genellikle ağrısızdır.

  Ancak bu kasılmalar 37. haftadan önceki dönemde sık sık oluyor, 10-15 saniyeden fazla sürüyor, ve aşağıya doğru bir baskı hissi yaratacak ölçüde şiddetli oluyorsa bunlar erken doğum ağrıları da olabileceğinden dikkat edilmelidir. Vaginal akıntıda sulu bir artış olması da erken doğum açısından uyarıcı olabilir.

  Rahmin doğuma hazırlık yaptığı bu kasılma egzersizleri son haftalarda oldukça sıklaşır.
  Gebeliğin son dönemlerinde rahim neredeyse göğüs kafesine kadar yükselmiş ve basınç nedeniyle nefes almak, uyumak zorlaşmış, hazımsızlık artmıştır. Özellikle akşamları rahim üzerinde elle de farkedilen kısa süreli toplanma, kasılmalar hissedilir.

  İlk gebeliklerde doğumdan birkaç hafta önce, sonraki gebeliklerde de genellikle doğumdan hemen önce bebeğin başının doğum kanalına inmesi nedeniyle rahmin yüksekliği 2-3 cm azalır. Bu durum gebe kadında kısmen de olsa bir rahatlama yaratır. Buna karşılık idrar torbasına basınç arttığı için sık idrara çıkma şikayeti artar.
  Doğumdan bir-iki gün önce hormon düzeyindeki değişiklik nedeniyle vücuttan su atılması ve iştah azalması meydana gelir. Bu nedenle 1-2 kg. kilo kaybı da görülebilir.

  Doğumun yaklaştığını gösteren bu belirtiler büyük çoğunluk tarafından farkedilse de her gebe kadınca yaşanmayabilir ya da fark edilmeyebilir.


  Planlı sezeryan olacak gebelerde ise sezeryanın zamanı da önemlidir. Genellikle tercih edilen, beklenen doğum gününden 7 - 10 gün önceki dönemdir. Muhtemel doğum gününe mümkün olduğunca yaklaşmak doğacak bebeğin çok daha az problem yaşamasını sağlayacaktır
  alıntı...  Paylaş
  Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve doğum çeşitleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğumun yaklaşması ile birlikte rahimde oluşan kasılmalar artmaktadır. Bu kasılmalar ağrısızdır. Nefes alıp vermede zorlanan anne hazımsızlık çekmeye başlamaktadır.doğumun yaklaştığının belirtileri,  doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler,  doğumun yaklaşmasının belirtileri,  dogum yaklaşmasının belirtileri,  doğum yaklaşınca belirtiler,  dogum yaklaşınca neler olur,  dogum yaklasinca neler olur