Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Erken Doğum Olmaması İçin Neler Yapılmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erken Doğum Olmaması İçin Neler Yapılmalı

  Reklam
  Erken doğumu önleme yöntemleri
  erken doğum önlenebilir mi


  Görünürde obstetrik (gebelikle ilgili) ya da tıbbi hiçbir problemi olmayan, düzenli antenatal kontrollere devam eden bir anne adayının erken doğum yapma riski düşüktür.

  Daha önce erken doğum yapmış olan ya da erken doğum tehdidi nedeniyle tedavi görmüş olan anne adayları mevcut gebelikte risk altındadır. Bir kez erken doğum yapmış olan anne adayında bu durumun sonraki gebeliklerde tekrarlama riski %25-50 arasındadır.

  Tekrarlayan düşükleri ve özellikle de ikinci trimester düşükleri olan anne adaylarında erken doğum riski artmıştır.Peki erken doğum önlenebilir mi:

  Düzenli olarak antenatal kontrollere gidilmesi ve bertaraf edilebilen risk faktörlerinin saptanarak giderilmesi (anemi, idrar yolu enfeksiyonları, serviks ve vajinadaki enfeksiyonlar gibi) EDT riskini azaltabilir. EDT açısından yüksek risk altında olan anne adaylarının daha sık antenatal kontrollere gitmesi gerekir.

  Erken doğumu önlemenin yöntemleri

  Gebeliğiniz süresince mümkün olduğu kadar erken ve düzenli olarak doğum uzmanınızı ziyaret ediniz.
  Erken doğum bulgularının ne olduğunu ve erken tedavi metodlarını öğreniniz.
  Sigara içmeyiniz, alkol ve uyuşturucu almayınız.
  Sağlıklı ve iyi dengelenmiş beslenme diyeti uygulayınız.
  Stresten kaçınınız
  Yüksek yerlerde yolculuk etmekten kaçının.


  Paylaş
  Erken Doğum Olmaması İçin Neler Yapılmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erken doğum tehlikesi olan anne adayları ilk başta kontrollerini düzenli olarak takip etmelidir. Doktorun verdiği tavsiyeleri uymalıdır. Ağır kaldırmamalı düzenli beslenmeli ve kötü alışkanlıkları bırakmalıdır.erken doğum olmaması için dua,  erken doğum olmaması için neler yapılmalı,  erken doğumu önlemek için dua,  erken doğum olmaması için okunacak dua,  erken doğum yapmamak için dua,  erken doğum için dua,  erken doğum yapmamak için ne yapmalı