Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Tekrarlayan düşüklerde hamile kalınır mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tekrarlayan düşüklerde hamile kalınır mı

  Reklam
  Her gebe kadın mutlaka sağlıklı bir gebelik geçirip, bebeğini sağlıkla kucağına alamaz. Kimi hamileler, henüz gebeliğin başlangıcında, kimileri de daha ileri haftalarda düşük yapar. Üstelik defalarca düşük yapan kadınlar var. Tekrarlayan düşükler her sağlıklı kadının başına da gelebilir. Tekrarlayan düşükler anne adayını fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkiliyor. Elbette yakın çevresinde bulunanları da… Araştırmalara göre her 100 gebelikten 20-25’i düşük ile noktalanıyor. Her 100 wdbdliktdn 5’inde 2 düşük, her 100 kadından 1’inde de ard arda 3 veya daha fazla düşük görülüyor. 40 yaş sonrası hamileliklerde daha fazla düşük oluyor. Elbette bazı gebeliklerin düşükle sonuçlanmasının başka nedenleri de var.
  Tekrarlayan düşük ve gebelik kayıplarında genetik faktörlerin etkili olabildiğini söyleyen uzmanlar: “Genetik-kromozomal nedenler, çiftlerin yüzde 5-7’sinde saptanmaktadır. Kadının yaşı arttıkça düşük olasılığı da artmaktadır. Düşükler, yumurtalıkta kalan ve bekleyen yumurtaların birçoğunda bozukluk olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, 40 yaşından sonraki gebeliklerin üçte biri düşükle sonlanmaktadır.
  Rahmin yapısal bozuklukları ise tekrarlayan gebelik kayıplarının yaklaşık yüzde 10’undan sorumludur. Çift rahim veya rahim içinde perde mevcudiyeti iç boşluğun hacmini küçülttüğünden gebeliğin ilerlemesini engellemektedir. Daha az görülen yapısal bozukluklar ise rahmin içine doğru gelişmiş miyomlar, polipler ya da geçirilmiş operasyonlara bağlı yapışıklıklar olmaktadır” diyor.
  Metabolik sorunlar olarak adlandırılan şeker hastalığı, hipertiroidi ya da hipotiroidi gibi hastalıkların da ardışık düşük ya da gebelik kayıplarının yüzde 7-8’inden sorumlu olduğunu ifade eden uzmanlar, obezite veya polikistik over sendromunda da insülin hormonuna karşı olan dirence bağlı kayıpların arttığının düşünüldüğünü ifade ediyor.
  Pıhtılaşma bozukluklarının etkisi yüksek
  Uzmanlar, kişinin kendi dokularını yabancı olarak tanıyan bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının, tekrarlayan gebelik kayıplarının yaklaşık yüzde 15’inden sorumlu tutulduğunu ve bunların başında antifosfolipid sendromunun geldiğini belirterek, diğer etkenlerle ilgili şunları söylüyor:”Pıhtılaşma bozuklukları ise genellikle gebeliğin ikinci yarısındaki kayıplardan sorumlu olmakla birlikte tekrarlayan sorunların yüzde 25 gibi geniş bir bölümünü kapsamaktadır. Araştırmalar, sperm DNA’sında bütünlüğün yitirilmesine bağlı olarak erkek faktörünün de probleme katkısı olduğunu düşündürmekte ve bu konuda çalışmalar sürmektedir. Tütün, yasa dışı ilaçlar, alkol ve aşırı kahve tüketiminin yanı sıra kötü çevre koşulları, bozuk hijyen, kimyasallar ile toksik ajanlara maruz kalmak da nedenler arasında sayılmaktadır. Geriye kalan yüzde 30-40’lık grup ise henüz bilinmeyen nedenler olarak işaretlenmekte ve halen izah edilememektedir.”

  Düşük belirtileri

  Uzmanlar, düşüğün en önde gelen belirtisinin vajinal kanama olduğunu belirterek, “Bununla birlikte, kramp tarzı ağrılar ile gebeliğin başında görülen meme hassasiyetinin kaybı ve bulantı gibi bulguların kesilmesi diğer belirtilerdir” diye konuşuyor. Birçok gebelik kaybı, yalnızca ultrason ile rutin gebelik muayenesine gidildiğinde anlaşıldığına dikkati çeken uzmanlar, “tekrarlayan düşük ve gebelik kayıpları nedenlerinin araştırılmayıp, bilinmemesi halinde kadının yaşamsal risklere açık hale gelebildiğini” söylüyor. Uzmanlar, ‘sorunların uzun süreler teşhissiz ve tedavisiz kalmasının, problemin giderek ağırlaşması ile muhtemel sağlıklı bir gebelik olasılığını da azaltacağına’ dikkati çekiyor.Gebeliğe başlamadan önce genel sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması, obezite ve metabolik hastalıkların önlenmesi için dengeli beslenme ile ideal kiloya yaklaşılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sigara, alkol ve gereksiz ilaç kullanılmasının engellenmesi, planlı bir gebelik olmasına özen gösterilmesi gerektiğini ifade ediyor.
  Yeniden gebe kalınır mı
  Tekrarlayan gebelik yaşayan kadınların en çok merak ettiği şey “yeniden gebe kalır mıyım” sorusunun cevabı. Üst üste düşük yaptığı için yeniden gebe kalıp kalmayacağını merak eden kadınlara uzmanlar, şöyle yanıt veriyor: “Tekrarlayan düşüklerdeanne ve baba adayından genetik danışmanlık raporu isteniyor. Kromozomal bir bozukluğun olup olmamasına göre tedavi çeşitleri de değişiyor: Kromozmal bir bozukluk saptanması durumunda aşılama ya da tüp bebek önerilir. Tüp bebekte canlı embriolardan biopsi alınarak embriyo hücrelerinde kromozomal bozukluk varmı bakılır. Normal olduğuna kanaat getirilirse, döl yatağına transfer edilir. Zira kromozomal bozukluğu olan embriolar 8 hücreli aşamaya güç gelir, bir sonraki aşama olan blastokist denilen ortalama 100 hücreli aşamaya gelmeleri daha da zordur. Bu nedenle kromozal bozukluk tespit edilen çiftlerde tüp bebek yapılarak embriyonun blastokist şamasına bırakılması veya biopsi ile kromozomal bozukuk olmayan embrioların transferi o ay için yüzde 40’a yakın sağlıklı canlı bebek sahibi olmayı mümkün kılacaktır.”
  Kromozal bozukluk yoksa?
  “Kromozomal bozukluğu olmadığı tespit edilen çiftlerde kanama/pıhtılaşma eğilimine bakılır. Annede özellikle kanama eğilimi veya pıhtılaşma eğilimi varsa bunun neden kaynaklandığında bakılır. Bebek aspirini veya kan sulandırıcı iğnelerin uygulanması çözüm olacaktır. Kromozam olarak sağlam, kanama/pıhtılaşma eğilimi olmayan çiftlerde özellikle annede hormonal yapıya bakılır. Eksik hormonların tamamlanması veya yüksek seviyle hormonların normale çekilmesi sağlıklı gebelik için önemlidir. Kromozomal yapısı normal, kanama/pıhtılaşma eğilimi olmayan ve hormonal yapısı da normal olan çiftlerde son bakılacak unsur, tüm sistemi tutan bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıkların tespitidir. Çeşitli romatizmal hastalıkların aktif döneminde düşük olması olağandır. Hastalığın geriletilmesi, bebek aspirin veya kan sulandırıcı iğnelerin kullanımı sağlıklı canlı bebek sahibi olmayı sağlayacaktır. Üreme yeteneği olan ve kolay gebe kalan kadınların hemen hemen tamamı, tıbbi yardımla sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilir.


  Paylaş
  Tekrarlayan düşüklerde hamile kalınır mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Düşük oluşumunda belirli faktörler yer almaktadır. Düşük yapan bayanlarda tekrar düşük olma ihtimali olsa da hamileliğini sürdürmesi de olası ihtimaller arasındadır.