Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Spinal anestezi ile doğum, suda doğum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Spinal anestezi ile doğum, suda doğum

  Reklam
  Doğum yöntemleri o kadar çok arttı ki, anne adaylarının önünde pek çok seçenek var. İşte bunlardan biri de spinal anestezi ile doğum. Sezaryen ile doğum yönteminin içinde yer alan spinal anestezi ile doğum sırasında yine belden aşağısı uyutuluyor. Genel anestezi ve epidural anestezi yanı sıra sezaryande tercih edilen anestezi yöntemlerinden biri olan spinal aneztesi ile doğumda yapılan ağrı kesici iğne sayesinde anne adayının belden aşağısı uyuşur ve bu etki yaklaşık bir saat sürer. Ancak spinal anestezi ile doğum da bir ameliyat türüdür ve diğer ameliyatlarda yaşanabilecek muhtemel sorunlar, bu doğum yönteminde de yaşanabilir.
  Bir başka doğum tekniği ise özellikle gelişmiş ülkelerde çok kullanılan suda doğum. Son yıllarda Türkiye’de de kullanılan ancak hala az sayıdaki hamilenin cesaret ettiği suda doğum yöntemi, bir nevi çocuk havuzunda doğum yapmak gibidir. Gebe kadın doğum sancılarını ağrılarını dışarıda çektikten sonra, doğum anı, su dolu havuzda gerçekleşiyor. Veya tam tersi de olabiliyor. Anne adayı sancılarını ve ağrılarını suda yaşayıp, doğumu dışarıda yapıyor. Elbette gebe kadının ağrıyı ve doğumu havuzda yaşaması da söz konusu. Suyun kaldırma kuvveti ve sıcaklığının otuz sekiz derece civarında olması gebe kadını rahatlatıyor ve havuzda rahat hareket eden anne doğumunu kolaylıkla yapabiliyor. Suda doğumun, normal doğumdan farkı da işte suyun kaldırma kuvvetiyle ısısının verdiği rahatlama hissi. Her anne adayı suda doğum yöntemini tercih edemez. Bunun için bebeğin fazla kilolu olmaması, doğumu esnasında bir sorun yaşanmaması, içinde bulunduğu sıvının iyi durumda bulunması, gebe kadının astım, şeker ve kalp gibi rahatsızlıklarının olmaması ve bebeğinin kafasının doğum kanalında bulunması şart. Uzman ekip eşliğinde ihtiyaç duyulan şartlar yerine getirilip, tedbirler alındığında suda doğum ideal bir doğum yöntemi. Çünkü normal doğum ile dünyaya gelen bebek, büyük bir kargaşa içinde hisseder kendini. Doğumhane ortamı, ışıklar, etraftaki kalabalık onu yorar. Ama suda doğumda böyle bir şey olmaz. Üstelik bebek doğduğunda hala kendini anne karnında gibi hisseder.


  Paylaş
  Spinal anestezi ile doğum, suda doğum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğum sancıları her hamile bayanın kabusudur. Bu sancıların derecesini azaltmak için çeşitli yollar denenir. Bunlardan bir tanesi de suda doğum yapılmasıdır.