Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Rahim Sarkması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Rahim Sarkması

  Reklam
  Rahim Sarkması

  Kadınlarda rahim sarkmasının asıl nedeni gebelik ve doğumdur. Doğum sırasında bebek vajinadan geçerken destek dokuları hasar görebilir. Zayıflayabilirler. Bununla birlikte hiç çocuğu olmayan kadınlarda da sarkma görülebilir.

  Rahim Sarkması Belirtileri
  Sarkma belirtileri sarkan organlara bağlıdır. Küçük rahatsızlıklara veya organların çalışmasında büyük problemlere yol açabilirler. Belirtiler şunlardır:

  * Ağırlık veya dolgunluk hissi veya sanki vajinadan bir şey düşüyormuş gibi hissetmek
  * Alt karın bölgesinde çekme veya acı hissi
  * İdrar kaçırma veya dışkılama problemleri

  Şikayetleriniz uzun süre ayakta kaldığınızda veya günün sonunda artabilir. Şikayetler tekrarlayan öksürme, ağırlık kaldırma veya ıkınmayla daha da kötüleşebilir. Şiddetli vakalarda organlarınız vajinaya çıkıntı yapabilir. Bu çıkıntı vajina girişinden dışarıya çıkabilir ve aynayla görünebilir veya parmaklarınızla hissedebilirsiniz. Bazen kadının idrarını veya dışkısını yapmak için organlarını vajinaya geri itmesi gerekebilir.

  Bazı vakalarda rahim vajina girişinden dışarı çıkar. Rahim veya vajina duvarının bir kısmı vajina girişinin dışında kalırsa tahriş olabilir. Kanayan veya mikrop kapan küçük yara veya ülser gelişebilir.

  Genital Organ Sarkması Tipleri
  En sık görülen sarkma tipleri ve sarkan organlar aşağıdadır.

  * Sistosel – idrar torbası
  * Enteroselle birlikte vajina kubbesi sarkması – vajina ve ince bağırsak
  * Rektosel – rektum
  * Rahim sarkması – rahim

  Her problem farklı organlarda oluşmasına rağmen sıklıkla birlikte oluşurlar.

  Sistosel (idrar torbası sarkması)
  Bazen ön duvar sarkması da denilen sistosel, idrar torbası normal yerinden vajinaya sarktığı zaman oluşur. Bazı sistoseller öksürdüğünüzde, tıksırdığınızda, eşya kaldırdığınızda veya yürüdüğünüzde idrar kaçırmanıza neden olurlar. Büyük sistoseller üretrada bükülme yapabilir ve idrarın boşaltılmasında problemlere neden olurlar. Eğer bu olursa idrar yapmak için ıkınmanız veya idrar torbasını yukarıya itmeniz gerekebilir. Çok büyük bir sistosel varsa ve idrar torbası kasılma kabiliyetinin bir kısmını kaybetmişse gerektiği kadar tam boşalamayabilir.

  Küçük sistoseller sık görülür. Çoğu vakada idrar problemine neden olmazlar ve ameliyata gerek yoktur. Eğer bir sistosel şikayet veriyorsa doktorunuz bu şikayetleri geçirme yolunu size önerebilir. Yürüme, zıplama, öksürme, hapşırma, gülme, ağırlık kaldırma veya ani hareketler yapma gibi karın içi basınçta ani artış olduğunda idrar kaçırılabilir. Kaçan idrarın miktarı yalnızca birkaç damla olabilir. Bazılarında, çamaşır değiştirmeyi veya pet kullanmayı gerektirecek kadar fazla olabilir.

  Bir kadının idrar kaçırmasının birçok nedeni vardır. Bazı vakalarda idrar kaçırma idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbası problemleri veya başka hastalıklar nedeniyle olabilir. İdrar kaçırma eğer sizin için bir problemse doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuz idrar kaçırmanın nedeninin sistosel olup olmadığını tespit edecektir.

  Enteroselle birlikte vajina kubbesi sarkması
  Bazen ameliyatla rahim alındıktan sonra vajinanın tepesi desteğini kaybeder ve sarkar. Buna vajina kubbesi sarkması denir. Sarkmanın derecesi değişkendir. Vajinanın tepesi vajinanın bir kısmı boyunca sarkar ve orada kalır veya vajina girişinden kısmen veya tamamen dışarı sarkar. Vajinası tamamen sarkmış kadınların idrar torbası veya bağırsak işlevlerinde de problemleri olabilir. Vajina kubbesi sarkması olan çoğu kadında aynı zamanda enterosel de vardır. Enterosel ince bağırsak destek dokusundan sarkıp vajinaya çıkıntı yaptığı zaman oluşan bir çeşit destek problemidir. Bir enteroseli teşhis etmek için doktorunuz sizi ayakta muayene edebilir.

  Rektosel
  Rektum vajinaya veya daha da dışına sarkarsa buna rektosel denir. Bazen arka duvar sarkması olarak da bilinir. Vajinanın arka duvarındaki bir zayıflık nedeniyle oluşur. Büyük bir rektosel eğer özellikle kabızlığınız da varsa dışkınızı yapmanızı zorlaştırabilir. Bazı kadınların dışkılarını yapabilmeleri için sarkan kısmı vajinaya geri itmeleri gerekebilir.

  Rahmin sarkma derecesi değişir. Hafif derecedeki rahim sarkması sık görülür. Bunlar genellikle şikayete neden olmazlar ve ameliyat gerekmez. Daha şiddetli rahim sarkması olan kadınların sıklıkla alt karın bölgelerinde basınç hissi, vajina veya belde çekilme hisleri vardır. Rahim ağzı vajinanın dışına çıkabilir. Bu bir rahatsızlığa veya seks sırasında problemlere neden olabilir. Rahim sarkması en sık diğer organlar da sarktığında oluşur.

  Genital Organ Sarkması Tanısı Nasıl Konur?
  Sarkma problemlerinin tedavisinin anahtarı doğru tanıdır. Bununla birlikte, tanı her zaman kolayca konulamaz çünkü sarkma belirtileri başka durumlarda da görülebilir. Çoğu zaman bu belirtileri olan bir kadın problemi olduğunu bilir fakat sebebinden emin değildir. Tedavinin en iyi şekilde yapılabilmesi için problemin kesin nedeni bulunmalıdır. Doktorunuz tıbbi öykünüzü alır ve sizi muayene eder (vajinal ve rektal muayene dahil). Uzanırken ve sonra ayaktayken muayene edilebilirsiniz. Bu muayene sırasında ıkınmanız ve öksürmeniz istenebilir. İdrar torbanızın çalışması da test edilebilir.

  Genital Organ Sarkması Tedavisi
  Birçok kadının tedaviye gereksinimi yoktur. Bazı kadınlar egzersiz yaparak, diyetlerinde değişiklik yaparak, kilolarını kontrol altında tutarak, sigara içmeyerek ve ağır kaldırmak ve ıkınmaktan kaçınarak şikayetlerin düzeldiğini görürler. İlaç veya peser denilen bir alet kullanımı da faydalı olabilir. Sarkma problemleri bazen ameliyatla tedavi edilebilir. Problemin çözümünde hiçbir tedavinin garantisi yoktur. Bununla birlikte, bir derece iyileşme şansı oldukça iyidir.

  Özel egzersizler
  Kegel egzersizleri veya pelvik kas egzersizleri denilen egzersizler üretra, vajina ve rektum girişini çevreleyen kasları güçlendirmek için kullanılırlar (bkz kutu). Bu egzersizleri günde 3 veya daha fazla yapın. Zaman içinde idrarınızı daha iyi tutabileceksiniz. Bunları ve pelvik organ ile kasları güçlendirmeye yardımcı olabilen diğer egzersizleri öğrenmek için bir fizik tedavi uzmanına görünmeniz önerilebilir.

  Diyet
  İdrar söktürücü gibi çalışan kafeini bırakmalısınız. Kafein, kahvede, çayda, ve meşrubatlarda bulunur. Posası yüksek yiyecekler bağırsak fonksiyonuna yardımcı olabilir ve kabızlığı engelleyebilir.

  İlaçlar
  Bağırsak ve idrar şikayetlerinizi tedavi etmeye yardımcı olan özel ilaçlar vardır. Bazen bağırsak şikayetlerini kontrol etmeye yardımcı olması için özel diyetle beraber dışkıyı yumuşatan bir ilaç verilir. Posası yüksek diyetle birlikte dışkıya hacim veren bir ilaç verilebilir. Hormon tedavisi vajina dokularının güçlenmesine de yardımcı olabilir.

  Vajinal peser
  Pelvik organları desteklemek için vajinaya peser yerleştirilebilir. Peser kullanıldığında düzenli olarak çıkarılmalı, temizlenmeli ve tekrar yerleştirilmelidir. Eğer temizlenmezse kötü kokulu akıntıya ve vajinada ülserlere yol açabilir. Doğru kullanılırsa peser yıllarca kullanılabilir. Birçok tip peser vardır. Doktorunuz sizin için uygun olanı yerleştirebilir. Uygun olanı bulana kadar birkaç tipini denemeniz gerekebilir.

  Genital Organ Sarkması Ameliyatı
  Sarkma problemleri ameliyatla düzeltilebilir. Ameliyat, sarkma probleminizin tipine bağlı olarak karından veya alttan (vajinadan) yapılabilir. Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar sıklıkla sarkma için ameliyat olmadan önce çocuk sahibi olmaya karar verirler. Bunun nedeni, eğer bir kadının rahim sarkması varsa doktorunun işlemin bir parçası olarak rahminin alınmasını önerebilmesidir. Rahim yerinde bırakılırsa daha sonraki bir normal doğum rektosel veya sistoselin tekrarlama şansını artırabilir. Şiddetli sarkma problemleriniz varsa ve rahminizin kalmasını istiyorsanız seçenekleri doktorunuzla konuşun.

  Ameliyat sarkma problemleri nedeniyle oluşan şikayetlerin bir kısmını, fakat tümünü değil, giderebilir. Birkaç durumda şikayetler geçmeyebilir veya tekrarlayabilir. Ameliyat sırasında doktorun pelvisteki desteğinizi düzeltmek için pelvis içindeki zaten zayıflamış fasyaları, bağları ve kasları kullanması gerekebilir. Problemleri düzeltmeye yardımcı olması için sentetik veya doğal malzemeler kullanılabilir.

  İlk başta sarkmaya neden olan faktörler tekrar oluşmasına da neden olabilirler. Ameliyattan sonra kilonuzu kontrol altında tutmalı, kabızlıktan kaçınmalı, sigara içmemeli ve bu kaslar üzerine aşırı yük bindiren hareketlerden kaçınmalısınız. Daha sonra başka bir ameliyat gerekmesi şansı hala vardır.


  Paylaş
  Rahim Sarkması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her kadının yapısı farklı olduğundan bazı kadınlarda rahim sarkması görülürken bazılarında da bu rahatsızlık görülmez. Rahim sarkması daha çok hamilelik veya doğumlarda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.