Doğum Kadın ve Doğum Genel Bilgiler Forumundan Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

  Reklam
  Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

  Hamilelik şansınızı artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

  Cinsel İlişki Sıklığı

  Kendinize en iyi başarı şansı vermeniz için ay boyunca 2 ile 3 günde bir cinsel ilişkide bulunmanız gereklidir. Fakat ilişkileri kadının yumurtlama günlerine denk getirme gereğiniz yoktur. Psikolojik stres altında iseniz bu ilişkinizi etkileyebilir ve cinsel dürtünüzü azaltabilir. Böylece sonuçta her zamanki kadar sık sevişmezseniz ve bu da hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

  Alkol

  Hamile kalmaya çalışan bir kadınsanız haftada bir iki kez 1 veya 2 ünite alkolden daha fazla alkol almamalısınız. Bir ünite alkol bir küçük kadeh (125 ml) şarap veya bir büyük biranın yarısına eşittir. Eğer erkekseniz günde 3 veya 4 ünite alkolden daha fazla içmedikçe üreme yeteneğinizin etkilenme ihtimali düşüktür. Aşırı alkol almak bir erkeğin sperm kalitesini etkileyebilir.

  Sigara

  Sigara kadınlarda doğurganlığı azaltır. Başka birisinin içtiği sigaranın dumanını solumak (pasif içme olarak bilinir) da bir kadının hamile kalma şansını etkileyebilir. Erkekler için, sigara ile kötü sperm kalitesi arasında bir bağlantı vardır fakat bunun bir erkeğin üretkenliği üzerindeki etkisi kesin değildir. Sigaranın bırakılması genel sağlığınızı iyileştirir. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız bu sitedeki sigarayı bırakma sayfasından yararlanabilirsiniz.

  Kafein

  Kafein, çay, kahve ve kola gibi içeceklerde bulunan bir uyarıcıdır. Kafeinin doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında çok az araştırma yapılmıştır ve kafein ile doğurganlık problemleri arasında açık bir delil yoktur.

  Vücut Ağırlığı

  Sağlıklı kilonun sınırları vücut kitle indeksi (VKİ) olarak bilinen bir ölçüm ile tanımlanır. VKİ’niz kilonuzu boyunuzun (metre olarak) karesine (yani boyunuz kendisi ile çarpılır) bölerek hesaplanır. Sağlıklı bir kilo, VKİ’nin 20 ile 25 arasında olduğu kilodur. VKİ 29’dan fazla olan kadınların gebe kalmalarına kadar geçen süre, kilosu normal olan kadınlara göre daha fazladır.

  Kilonuz fazla (VKİ 29’dan fazla) ve düzensiz adetleriniz varsa veya hiç adet görmüyorsanız kilo vermek hamile kalma şansınızı artırabilir. Kilonuz normal sınırlara inerse yumurtalıklarınız tekrar çalışmaya başlayabilir. Eldeki deliller, grup egzersizi ve diyet programlarına katılan kadınların, kendi kendilerine kilo vermeye çalışan kadınlara göre hamile kalma şanslarının daha fazla olduğunu göstermektedir. Fazla kilolu (VKİ 29’dan fazla) bir erkek iseniz üreme yeteneğiniz normalden düşüktür.

  Erkeklerde Sıkı İç Çamaşırları

  Bazı çalışmalar, sıkı iç çamaşırı giymenin erkeklerde testislerin ısısını artırdığı için sperm kalitesini azalttığını ortaya atmıştır. Bununla birlikte gevşek iç çamaşırı giymenin doğurganlığı artırdığı açık değildir.

  İşiniz

  Belirli iş koşulları insanların doğurganlığını etkileyebilecek şeylere (örneğin röntgen ışınları ve böcek ilaçları) maruz bırakır. Doktorunuz size işinizi soracak ve doğurganlığınıza olabilecek muhtemel riskler konusunda önerilerde bulunacaktır.

  İlaçlar

  Bazı ilaçlar doğurganlığınızı etkileyebilir. Dolayısıyla, doktorunuz uygun tavsiyelerde bulunabilmek için size aldığınız herhangi bir ilaç olup olmadığını sorar.

  Tamamlayıcı Tedaviler

  Kısırlık için tamamlayıcı tedavilerin yararını değerlendiren yeterli çalışma yoktur. Bundan dolayı, bu tip tedavileri önermeden önce daha fazla araştırmaya gerek vardır.

  Folik Asit

  Hamile kalmaya çalışan kadınlar genellikle folik asit tabletleri almalıdırlar (günde 0.4 mg). Bebek için denemelerde bulunurken ve hamileliğin ilk 12 haftası içinde folik asit almak bebeğin spina bifida veya anensefali gibi (bunlar sinir kanalı hastalıkları olarak bilinir ve beyin ile omuriliğin bir kısmı düzgün oluşmaz) sakatlıklarının olma riskini azaltır. Önceden sinir kanalı sakatlığı olan bir bebek doğurmuş veya epilepsi ilacı kullanıyorsanız günde 5 mg olarak daha yüksek dozda kullanmalısınız.

  Kızamıkçık

  Kızamıkçık için bağışık olup olmadığınızı anlamak için bir kan testi yaptırmalısınız. Eğer sonuç bağışık olmadığınız şeklinde çıkarsa size hamile kalmadan önce kızamıkçık aşısı yaptırmanız önerilir. Çünkü hamilelikte kızamıkçık geçirmeniz bebeğinize zarar verebilir. Kızamıkçık aşısından sonra 1 ay korunmanız gereklidir.

  Rahim Ağzı Smear Testleri

  Doktorunuz, en son ne zaman smear testi yaptırdığınızı ve sonucun ne olduğunu öğrenmek isteyecektir. Test zamanınız yaklaşmışsa hamile kalmadan önce yaptırmanız önerilir. Çünkü, rahim ağzı hücrelerindeki bir anormallik kısırlık probleminin tedavisini geciktirebilir. Ayrıca hamilelikte rahim ağzı anormalliklerini tedavi etmek daha karmaşıktır.
  Alındı


  Paylaş
  Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile kalmak için öncelikle doğurganlıkla ilgili bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılması gerekir. Ayrıca psikolojik olarak kendimizi rahat hissetmeliyiz. Hamile kalmayı takıntı haline getirdiğimiz zaman da hamile kalma riskini azaltabiliriz. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Faydalı bilgiler sağolun.erkek alkollüyken hamile kalınırmı,  alkollüyken hamile kalınırmı,  alkollüyken hamile kalmak,  alkolluyken hamile kalınırmı,  hamile kalmak için yapılması gereken dualar,  hamilelik öncesi okunacak dualar,  ickiliyken hamile kalmak