Doğum Kadın ve Doğum Çeşitleri Forumundan Dikişli Doğum(epizyotomi) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dikişli Doğum(epizyotomi)

  Reklam
  DİKİŞLİ DOĞUM(EPİZYOTOMİ)
  Vaginal yolla yapılan doğumlarda yani normal doğumlarda bebek başı vagenden çıkarken belli bir direnç ile karşılaşır. Bu direnç hem bebek doğumunun geçikmesine ve bebeğin oksijensiz kalmasına yol açar hemde bu zorlama sonucu vagende çok büyük ve tamir edilmesi son derece zor olan yırtılmalar meydana gelebilir.

  Bu risklerden kaçınmak için epizyotomi denen vagene uygulanan bir kesi yapılır. Bu 3 türlü yapılabilir.  1)lateral: Burada kesi vagen arka ucuna sağa doğru ve 90 derecelik dik açıyla yapılır. Pek kullanılmaz.

  2)Mediolateral. Burada açı 45 derecedir ve yine sağa doğru yapılır.En çok tercih edilen yöntemdir. Dikilmesi nispeten daha zordur. İstenmeyen etkisi disparoni denen ilişki ağrılarına yol açabilmesidir.

  3)Medial:Burada vagen arka ucu anusa doğru kesilir. Tamiri en kolay olan budur. İlişki ağrılarına yol açmaz. Ancak yırtık ilerlerse anus ve rektum yırtılabilir. Bu riskten dolayı daha az tercih edilir.

  Açılan bu kesi doğum esnasında bebeğin rahat çıkmasını sağlar. Kendi kendine yırtılmaları ve aşırı kanama risklerini en aza indirir. Tamiri eriyebilen dikiş malzemesi ile yapılır. Bu malzeme türüne göre 2-3 haftada eriyerek dökülür. Bu arada enfeksiyon riski varsa antibiyotik verilir. Lokal pansuman için betadin ve banzeri ilaçlar kullanılır. Ağrı kesicilerle ağrı kontrolü yapılır. Kullanılan ilaçların anne sütüne geçebileceği ve bebeği etkileyebileceği unutulmamalıdır. Tercihler bu prensibe göre yapılır.

  Epizyotomi özellikle ilk doğumlarda yapılır. Daha sonraki doğumlarda vagen genişlemiş olduğu için gerek duyulmayabilir.

  Jin Op Dr Turgay Karakaya  Paylaş
  Dikişli Doğum(epizyotomi) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilgiler için Mevlam razı olsun..epizyotomi dikiş çeşitleri,  epizyotomi ne zaman yapılır,  epizyotomi dikiş şekilleri,  epizyotomi dikiş yöntemleri,  normal doğum da dikişler nasıl dokulur,  epizyomi tamiri,  epizyotomi türleri