Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Patates kızartması, dişler için çikolatadan daha zararlı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Patates kızartması, dişler için çikolatadan daha zararlı

  Reklam
  Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Caner Güleç, fast foodların (hazır yiyecek) içerisinde bulunan patates kızartmasının dişlere iki kat daha fazla zarar verdiğini söyledi.

  Yine kola, fast food yiyecekler, raf ömrü uzun olan unlu mamuller, çikolata ve şekerden daha zararlı. Güleç, özellikle bazı unlu mamullerin raf ömrünü uzatmak için katılan kimyevî maddelerin dişlerin düşmanı olduğuna dikkat çekti.
  Aslında şeker ve çikolatanın adının çıktığını belirten Güleç, bu ürünlerin haksız bir rekabete maruz kaldığına, dişler üzerinde bulunan mikro organizmaların bu gıdalardan beslendiğine işaret etti.

  Tüketilen gıdalardan sonra günde en az bir kere dişlerin fırçalanması gerektiğini ifade eden Caner Güleç, "Dişler üzerinde bulunan gıda artıklarının uzaklaştırılması gerekiyor. Dişlere daha çok zararlı olarak bilinen gıdaları yenmesi durumunda ağız mutlaka su ile çalkalanmalı." dedi.


  Paylaş
  Patates kızartması, dişler için çikolatadan daha zararlı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kızarma yemekleri hepimizin çok sevdiği ama çok da zararlı olan yemeklerdir.Kızartma yemeklerini yapacağınız zaman hafifi yağ ile karıştırıp fırında pişirmek gerekir.Böylece kızartma tadını alırız ama daha sağlıklı şekilde.