Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Yüksek kolesterolü yüksek posayla düşürün! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yüksek kolesterolü yüksek posayla düşürün!

  Reklam
  Beslenme yasaklar konarak değiştirilemeyen bir yaşam tarzıdır. Diyetle ilgili en sık yasaklara maruz kalınan konulardan biri, yüksek kolesteroldür. Yüksek kolesterolü olan kişilere her zaman, “Eti, yumurtayı kesin!” gibi yasaklamalar getirilir fakat beslenmesinde neyi artırarak kolesterolünü düşürebileceği pek söylenmez.

  Kolesterol iki kaynakla vücutta bulunur. Birinci kaynak, karaciğer ve bazı dokular tarafından üretilen kolesteroldür, diğer kaynak ise gıdalarla alınanıdır. Gıdalarla aldığımız kolesterol tüm vücuttaki kolesterolün yaklaşık yüzde 25’ini oluşturur.

  Bazen sadece gıdalarla yapılan değişiklikler kanda kolesterolün düşmesine yardımcı olurken, bazen bu değişiklikler çok yeterli gelmez ve ilaç tedavisi de gerekebilir. Bazen de genetik olarak yüksek kolesterole yatkınlığınız olabilir. Bu yüzden ilaç tedavisinin gerekip gerekmediği koşullar hakkında mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

  Yüksek kolesterolü düşürmek için beslenme tedavisinde, sadece kolesterolü yüksek besinleri azaltmak yetmez. Bu sebeple kolesterolü düşürmek için planlanacak beslenme değişiklikleri birkaç yönden ele alınabilir.
  Birinci değişiklik kolesterolü yüksek gıdaları azaltmak; ikinci değişiklik ise posadan zengin gıdaların beslenmeye eklenmesidir. Bu iki değişiklik birlikte uygulanmalıdır. Bir taraftan gıdalardan gelen kolesterolü azaltırken, bir taraftan da kolesterolün vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştıracak posadan zengin gıdalar beslenmeye eklenmelidir.

  POSA NEDİR?

  Bitkilerin yapısında bulunup, bağırsaklardan sindirilmeden atılan bileşiklere “posa” ismi verilir. Bu bileşikler sindirilemediğinden vücut tarafından emilemezler ve enerjiye dönüşmezler. Bazı zararlı maddelerin bağırsaktan uzaklaştırılmasında görev alırlar. Bu durumda posayı vücudu temizleyen bir süpürge olarak tanımlayabiliriz.

  Son yıllarda yapılan çalışmalarda birçok hastalıktan korunmada veya bazı hastalıkların tedavisinde yeri olduğu gösterilmiştir. Özellikle diyabet, bazı bağırsak hastalıkları, kabızlık ve kalp hastalıkları gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Posa özellikle sebze, meyve, kurubaklagil ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Kolesterolü düşürmek için yetişkinlerin günlük beslenmesinde 25-30 gram posa bulunmalıdır.

  GIDA POSA İÇERİĞİ (GRAM)

  Tahıl gevreği (yarım kase)……………………………………………………8,8
  Mercimek (yarım kase, pişmiş)……………………………………………7,8
  Enginar (1 adet, pişmiş)………………………………………………………6,5
  Nohut (yarım kase, pişmiş)…………………………………………………6,2
  Soya fasulyesi (yarım kase, pişmiş)……………………………………5,2
  Taze fasulye (yarım kase, pişmiş)……………………………………….4,4
  Bulgur (yarım kase, pişmiş)………………………………………………..4,1
  Erik kompostosu (yarım kase)…………………………………………….3,7
  Kuru incir (1 kase)……………………………………………………………….3,7
  Hurma (1 kase)…………………………………………………………………..3,6
  Elma (1 orta boy, kabuklu)………………………………………………….3,3
  Portakal (1 orta boy)…………………………………………………………..3,1

  KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEDE POSADAN NASIL YARARLANABİLİRİZ?

  • Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketin.
  • Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagillerden tüketin.
  • Meyve, kuru meyve, sebze ve salata tüketimini artırın.
  • Meyveleri yenebilenler için kabuğuyla birlikte tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Pirinç yerine bulgur tüketin.
  • Yulaf ezmesi gibi tahıl gevreklerini beslenmede alternatif olarak kullanın.  Paylaş
  Yüksek kolesterolü yüksek posayla düşürün! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kolesterolü yüksek olanların mutlaka kırmızı et,kızartma ve şeker tüketimini azaltmaları gerekir.Sigara gibi zararlı maddelerin de kolesterolü arttırdığı doktorlar tarafından söylenmektedir.