Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Ramazan’da midenize dikkat edin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan’da midenize dikkat edin

  Reklam
  Ramazan’da midenize dikkat edin


  Ramazan ayında değişen beslenme düzeniyle birlikte oruç tutan kişilerin mide ve sindirim sistemlerinin farklı çalışmaya başladığını belirten uzmanlar, bu nedenle yemek yerken birçok şeye dikkat etmek gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.
  İşte Ramazan boyunca dikkat etmeniz gereken önemli beslenme önerileri…
  - Yaklaşık 12 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir. Orucu hafif yiyeceklerle açın.
  - Ramazan ayı süresince yapılan başlıca beslenme hatalarından biri de az meyve yemektir. Günde en az 2 porsiyon meyveyi çiğ ya da komposto olarak tüketin.
  - Ramazan ayında kişinin tatlı ihtiyacı artabilir. Bu gereksinim kalorisi azaltılmış tatlılarla giderilmeli. Yağlı ve ağdalı tatlılar yerine hoşaf, komposto veya sütlü tatlılar yiyin.
  - İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemeklerden alınan vitaminleri öldüreceğinden bu içecekleri yemekten bir süre sonra içmenizde yarar var.
  - Ramazan’da kilo vermek istiyorsanız günlük almanız gereken kaloriyi iftar ve sahur öğünlerine paylaştırın. Sebze ve meyve gibi düşük kalorili besinlere ağırlık verin. Hareketsiz kalmayın. İftardan sonra mutlaka yürüyüş yapın.
  - Mutlaka sahura kalkın. Bu şekilde hem aç kaldığınız süre azalır hem de metabolizmanız daha az yavaşlar.
  - Kolesterolünüz yüksekse ve oruç tutuyorsanız kırmızı et ve tereyağı tüketimini sınırlamanız, haftada en az 1-2 kez balık ve kuru baklagil yemeniz gerekiyor.
  - Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için, iftar ve sahur arasında bol su içmeye özen gösterin.
  - Su içmek bağırsak ve böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Ancak yemek esnasında su içmek, sindirim sistemini bozabilir.
  - Ramazan’da sigara tiryakilerinin çoğu, iftar yemeğine başlamadan hemen bir sigara içer. Aç karnına içilen sigaranın zararları çok daha fazla olduğu için, yemekten önce sigara içmeyin.


  Paylaş
  Ramazan’da midenize dikkat edin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayında mide uzun süre aç kaldığı için fazla yüklenmemek gerekir.İftar sofralarında mutlaka çorba olmalıdır.Çorba içtikten yarım saat sonra yemekler yenmelidir.Tatlı tüketimi daha geç olmalıdır.Ani şeker yükselmeleri tehlikeli olmaktadır.