Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Düşük Kalorili Yiyecekler ve Gıdalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düşük Kalorili Yiyecekler ve Gıdalar

  Reklam
  Düşük Kalorili Yiyecekler ve Gıdalar
  kalorisi az yiyecekler - kalorisi düşük yiyecekler - düşük kalorili yemekler - kalorisi en düşük yiyecekler - düşük kalorili besinler - kalori hesaplama


  Gözle görülür aşırı bir kiloya sahipsek şişmanız demektir. Vücudumuzdaki yağ oranının fazlalaşmasına şişmanlık diyoruz. Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Bazı kırsal bölgelerde köy yerlerinde çocuk şişman olduğunda onları sağlıklı güçlü olacağını sanırlar. Bu yanlış bir düşüncedir.

  Şişmanlamamızın nedeni nedir? Vücudumuzun yediğimiz besinlerin kalorisinin yaktığımızdan fazla olmasıdır. Yakamadığımız kaloride bize yağ olarak kalır. İdeal kilosu % 20’yi geçiyorsa muhakkak şişmanız.

  Ne kadar kilomuz olmalı? Boyu 160cm olanın 60 kilo, Boyu 190 olanın 90 kilo olması gibi Bundan sonra yapmamız gereken sağlıklı bir şekilde beslenme ve diyet yapmamız lazım. Bunun için de alışverişe çıktığımızda düşük kalorili besinleri almalıyız.

  Düşük Kalorili yiyecekler

  Kalorisi düşük yağlı ,yağsız sütü, yağ oranı düşük yada yağsız peniri, yoğurdu, light veya diyet peynirlerini, yağı az yada yağsız kremaları, yağsız krem peynirlerini tüketmeliyiz

  Tahıllarımızdan kepekli , çavdar, mısır ekmeklerini almalıyız.

  Pasta veya kraker alırken pirinç, makarna seçiyorsak yağ oranı düşük mısır gevrekleri diyet krakerleri, kahverengi pirinç, spagetti ve entegre makarnalar, kuskus ve bulgur,buğday karışımları olsun.

  Et seçerken derisiz hindi ve tavuk eti , balık, biftek; ekstra yağsız kıyma gibi etleri almalıyız.

  Meyve reyonunda , portakal, armut, üzüm, elma, greyfurt, mandalina,, nektarin, kiraz, erik, kavun şeftali, kayısı, ve limon almalıyız bunların yanında ayvadan, nardan kividen, egzotik meyveler olan papayadan guayava meyvelerinden de tüketmeliyiz. Bunlar arasındaki seçimimiz, glisemik indeksi (Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına) düşük olanları tercih etmeliyiz.. Kurutularak satılan meyveleri de deneyebiliriz. Fakat kurutulmuş meyvelerin tazesine oranla daha fazla kalorisinin olacağını aklımızdan çıkarmayalım.

  Sebze alırken taze fasulye, karnabahar, kabak, yeşil yapraklı olanlardan, ıspanak, marul, enginar, salatalık, yeşil biber ve kırmızı biberden, ayrıca lahana, pırasa, patlıcan, asma yaprakları ile bamyadan alınabilir. Kuşkonmaz, mantar, havuç ya da kereviz, brokoli, soğan, patates, domates, gibi Sebze ve meyve seçimlerinizi mevsim koşullarına göre almalıyız.  Paylaş
  Düşük Kalorili Yiyecekler ve Gıdalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Beyaz et her zaman kırmızı etten daha az kalori içermektedir.Özellikle haftada 2 defa balık yemek hem sağlık hem de zayıflık açısından gereklidir.Protein ihtiyacını balıktan temin etmek daha faydalı sonuçlar vermektedir.