Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Besin Zinciri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Besin Zinciri

  Reklam
  Besin Zinciri
  Nur AYTEKİN  Yılan sözünü duyduğunda Çoğu insanın tüyleri diken diken olur. Yaratılışı gereği yılan soğukkanlı bir hayvandır. Bu soğukluğu da sanki dışına vurmuş ve doğru olmasa bile insanoğlunun antipatisini kazanmıştır.

  Yılanlar Ophidia alttakımına ait olup, en büyük yılanlar Boidae familyasına dahildirler. Bu familyada ise 7580 kadar tür bulunur. Beslenme zincirinde her canlının önemi büyük olduğu gibi, yılanların da yeri çok önemlidir. Köylülerin yılanları öldürmesinden dolayı tarlalarını farelerin bastığı bilinen bir vakıadır. Bu, canlılar arasındaki besin zincirinin kopmasından ileri gelir. Bir canlı türünün yok edilmesi diğer canlı türlerini ve dolayısıyla eko sistemi bütünüyle etkiler. Bu gerçek, tabiatta tam bir görev dağılımı, bütünlük, yardımlaşma muhteşem bir ahenk olduğunu ortaya koymaktadır.

  Boalar, insanlar için hemen hemen zararsızdırlar. Zehirsiz olan bu yılanlar, hayvanların çoğu gibi durup savaşmaktansa, kaçmayı tercih ederler. Boalar suyun yakınından ayrılmayan benzerleri Anakonda’nın aksine ağaçlar, kayalar gibi çeşitli yerlerde yaşarlar. Üremeleri, yumurtanın anne karnında açılıp, yavrunun canlı dışarı çıkmasıyla olur.

  Bu boa familyası üyelerinden biri Karayib adalarında bulunur. Puerto Rico adındaki bu adanın faunası (hayvan örtüsü) oldukça geniştir. Buralarda boaların yakından ilgilendiği 13 tür yarasa yaşar. Bu boalar yarasalarla beslenir. Geceleyin yarasaların hareketlerinden yararlanmayı, daha doğumundan önce çok iyi öğrenmiş olan çok iyi bilen Puerto Rico boa yılanı (Epicrates inornatus) bir gece avcısıdır.

  Yılanlar, adanın kuzey tarafındaki yarasaların yaşadığı mağaraların etrafında tünerler. Bu mağaraların bir kısmı korunma altında olup binlerce yarasayı içine alabilecek büyüklüktedir. Bir mağarada, birkaç farklı türde üçyüzbinden fazla yarasanın bulunduğu tesbit edilmiştir. İşte boalar bu mağaraların çıkışının etrafında beklerler. Gün boyunca buralarda bulunan mağaranın çıkışına yakın yerlerdeki ağaçlarda, kayalarda istirahat halinde saklanırlar. Oralarda bulunmalarının sebebi akşam karanlığının çökmesini beklemektir.

  Bir gecede bir mağaranın önünde 3 ila 12 arasında boa yılanı görmek mümkündür. Mağaranın içerisi yarasalardan bir örtüyü andırır. Yılanlar aynı zamanda tırmanıcıdırlar ve gerektiğinde de duvarlardan yere düşmüş, ölü veya ölmek üzere olan yarasaları da yerden toplayabilirler. Genelde hamam böcekleri ve diğer etçil böcekleri çok hızlı tüketebilirler.

  Boalar çok fırsatçı avcılardır, kuşlar, fareler ve kemiricilerin içine girdiği kurban çeşitlerine yarasayı da ilave ederler. Mağaradan çıkan yarasaları normalde yakalama şansları azdır. Birçok yarasa sessizce ve başarılı bir şekilde karışık yapıdaki asma ve ağaç dallarına hiç dokunmadan geçerler. Yapılan bir yanlış, yarasanın ölümü ile sonuçlanır. Tabii ki yarasaların 2-3 metre çaplı küçük bir mağara ağzından çok büyük sayılarda hep birden çıkmaya yönelmeleri de yarasaların yapacağı yanlışları artırır ve her boa bir yarasayı o gecelik rızkı için garanti eder.

  Görüldüğü gibi, belirli bir yerde kendi hallerinde yaşıyormuş gibi duran boa yılanları besin zincirinde önemli bir yere sahiptirler. Kurbağa sineği, yarasa kurbağayı, boalar yarasaları yiyerek, hayvanlar aleminin bir bölümünde besin zincirini oluşturmaktadır. Bu zincir, ekolojik dengenin önemli unsurlarındandır.  KAYNAKLAR
  1) The Reptilian Magazine
  2) Hayvanlar Ans. Sürüngenler
  3) Modern Biology (Hot Rinehart Winston)  Paylaş
  Besin Zinciri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Besin zinciri ilk okul çağlarından beri öğretilmektedir.İnsanların besinleri yeterli ve dengeli olarak tüketmeleri gerekir.Besin zincirinin en üstünden en altına kadar hepsinden faydalanmak gerekir.besin zinciri ile ilgili slogan,  besin zinciri ile ilgili skeçler,  besin zinciri ile ilgili skec