Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Diyet - Sağlıklı Beslenme Forumundan Etin Besin Değeri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Etin Besin Değeri

  Reklam
  Etin besin değeri yüksektir; biyolojik açıdan çok önemli proteinler içerir. Ama bu besin değeri balığın, sütün ve yumurtanınkinden üstün değildir.

  Vücudun her gün belirli ve sınırlı miktarda proteine gereksinimi vardır. Bu miktarı aşmak yararsız, bazen de zararlıdır. İnsanın yaşı, vücut gereksi nimleri ve aldığı bitkisel protein mikta rı göz önünde tutularak önerilebilecek günlük et tüketimi salam ve jambon gi bi bütün çeşitler içinde olmak üzere, Ör neğin bir yaşında günde 25 gr (net), er genlikten erişkinliğe değin günde 100 gr ve emziren anneler için günde 120-150 gr’dir.

  Ette proteinlerin yanı sıra yağ, mi neral ve vitaminler de bulunur. Yağla rın çoğu doymuş yağlardır (tavuk ve yağsız domuz eti dışında) ve içerdikleri kolesterol miktarı yaklaşık aynıdır.

  Bazı durumlarda beyaz etin, özellik le tavuk ve tavşan etinin önerilmesinin nedenlerinden biri de budur.
  Ette en çok bulunan mineral demir dir. Öbür minerallerden daha kolay özümsenir durumdaki demirden başka fosfor, potasyum, çinko ve selenyum da vardır.

  Etteki vitaminler çoğunlukla B grubundandır, ama et bu açıdan çok zen gin bir kaynak sayılmaz. B grubu vita minleri öncelikle tahıllardan ve bazı sebzelerden sağlanır.

  Bütün bunların gösterdiği gibi et, beslenmede tek başına yeterli değildir. Karbonhidrat ve glukozit grupları (glüsit), çeşitli vitaminler ve kalsiyum açısmdan yetersiz kalır; lifli maddeler den ise bütünüyle yoksundur. Bu özel likleri dolayısıyla bazı sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde önemli bir etkendir ve her gün yenmesi uygun görülür.  Paylaş
  Etin Besin Değeri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsan vücudunun proteine ihtiyacı vardır.Protein içindeki maddeler insanların ihtiyacı olduğu maddelerdir.Fakat fazla et tüketimi ve protein fazlalığı insanlara zarar vermekte sağlıklarını bozmaktadır.Et tüketimi en iyi şekli haftada bir olmasıdır.