Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan Dinimiz ilme Bu Kadar önem Vermişken Neden Bilimsel Tefsir Uygun Görülmemiş? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dinimiz ilme Bu Kadar önem Vermişken Neden Bilimsel Tefsir Uygun Görülmemiş?

  Reklam
  Buna şöyle cevap verilebilir; dinimizin ilim diye tarif ettiği şey hakikatin bilgisidir; bu bilginin kesinliği hususunda en ufak bir şüphe yoktur. Ancak pozitif ilimler -her ne kadar kesin bilgi olduğu iddia edilse de- sürekli değişmekte, bugün için kesin addedilen bir bilgi, başka bir bilgiyle hükümsüz kalmaktadır.
  Bilimsel bilginin, gerçeğin ta kendisi olduğunu iddia etmek, bilimsel bilgiyi tabulaştırmak, bugün modern bilimcilerin pek çoğu tarafından da eleştiriliyor. Ortaya atılan nice bilimsel tezin daha sonra çürütüldüğü dikkate alındığında bu sonuca ulaşmak hiç zor değildir.


  Mesela bir zamanlar Newton, evrenin üç boyutlu olduğunu ve zamanla mekanın birbirinden bağımsız olduğunu savunmaktaydı. Kendisinden sonra gelen bilginler çalışmalarını bu tespit üzerine oturtmuşlarken bir zaman geldi ki Albert Einstein, Newton fiziğinin evren konusunda yanlış bir temele dayandığını kanıtladı. Evrenin Newton’un iddia ettiği gibi üç değil, dört boyutlu olduğunu, zamanın ise bağımsız bir birim olmayıp, yalnızca mekanın uzantısı olan dördüncü boyutu oluşturduğunu ispatladı. Ama o da bilime dayanarak bunu yaptı.
  Bugün “Cern Deneyleri”nden çıkan sonuçlar Einstein’in de yanıldığını gösteriyor. Adeta yaradılışın şifresi olarak kabul edilen meşhur formülü ciddi tenkit altında.
  Bilimsel alanda kesinci yaklaşımın yanlış olduğuna dair fizikte, biyolojide, matematikte, tıpta böyle binlerce örnek var.

  Kürşat Salih Yaman


  Paylaş
  Dinimiz ilme Bu Kadar önem Vermişken Neden Bilimsel Tefsir Uygun Görülmemiş? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gereken bilgiler kuranı kerim ve peygamber efendimizin hadisi şeriflerinde yer almaktadır. Diğer bilim adamlarının ortaya attıklarından ziyade çağımızda yaşan islama dahi inanmadığı halde kuran ve hadis ışığından yararlanarak verilerini ispatlayarak ortaya koymaktadırlar.