Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan İslam’dan Kız Evlat Sahiplerine Müjde Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam’dan Kız Evlat Sahiplerine Müjde

  Reklam
  Peygamber Efendimiz’in zamanında yaşayan iki kız çocuğu olan fakir bir kadın vardı. Kadın, bir gün çocuklarının elinden tutarak Hz. Aişe’nin yanına gitti. Hz. Aişe bir şeyler vermek için bakındı. Sadece bir hurma bulabildi. Daha fazla bir şey veremeyişin hüznü ile hurmayı kadına verdi. Fakir kadın, kendisine uzatılan hurmayı alıp kızlarına paylaştırdı. Kadının bu annelik şefkati ve merhameti Hz. Aişe’nin gözünden kaçmadı. Olayı Peygamber Efendimiz’e anlattı. Efendimiz, kendi nefsine çocuklarını tercih eden anne için şöyle buyurdu:
  “Kadın, erkek herhangi bir mümin, kız çocukları yüzünden bir suretle sıkıntı çekerlerse bunu hayır bilsinler. Çünkü kız çocukları, onları cehennem ateşinden koruyan birer perde olurlar.” (Buhari, Edeb, 18)
  Peygamberimiz bu hadisinde, yalnız kız çocuklarını zikretmesinde, kız çocuğunun eğitiminin, erkek çocuğundan daha hassas olduğu gerçeği vardır. Psikolojik yönden daha ince yapıda yaratılan kız çocuklarının hayat karşısında etkilenmeleri daha fazla olabilmektedir.
  Peygamberimiz, anne ve babaların kız çocuğu büyütürken daha fazla zorluk çekebileceklerini söylemekte, gereği gibi büyütülen kız çocuklarının, anne ve baba için cennete girme vesilesi olacağını müjdelemektedir.

  “Kim iki kız çocuğu ergenlik çağına vardıktan sonra yanında kaldıkları veya o kimse onların yanında kaldığı müddetçe, onlara iyi davranıp ihsanda bulunursa, kızları onun cennete girmesine vesile olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3)
  “Kim ki üç tane kız çocuğu olur da buna sabreder (yani çocuklarının kız olduğundan şikâyetçi olmaz) varlığından onları yedirir, içirir ve giydirirse kıyamet günü o kız çocukları onun cehennem ateşine perde olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3)
  (Bugün Gazetesi, Ali İhsan Er, 2010)


  Paylaş
  İslam’dan Kız Evlat Sahiplerine Müjde Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kız çocuklarının Allah katındaki değerini peygamber efendimizin hadislerinden öğrenmekteyiz. Bunu bilmeyen cahiliye toplulukları kızlarının onları cehennemden kurtarmalarına mani olarak onları gömmeyi tercih etmişlerdi.türbanlı kız,  beyaz türbanlı kız,  fakir kız çocukları,  islam kizlari,  türbanlı kız çocukları,  turbanli kiz,  kız ve baba