Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan işte gerçek hürrem sultan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  işte gerçek hürrem sultan

  Reklam
  İşte Gerçek Hürrem Sultan

  Cinayet, entrika ve kıskançlıklarla gündeme getirilen Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan'ın pek bilinmeyen yönü...
  'Muhteşem Yüzyıl' dizisiyle hayatı gündeme gelen Hürrem Sultan, ekranlara yansıyan olumsuz karakterin aksine padişah eşleri arasında hayır işleriyle en fazla uğraşan kişi. Haseki Hastanesi gibi birçok vakıf eseri yaptırdı.
  Dizilerde ve romanlarda, cinayet entrika ve kıskançlıklarla gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan, Osmanlı'daki en hayırsever padişah eşleri arasında yer alıyor. Ülkemizde adına yapılmış bir araştırma tezi dahi bulunmayan Hürrem Sultan, İstanbul'daki Haseki Hastanesi başta olmak üzere birçok vakıf eseri inşa ettirdi. Hürrem Sultan'ın hayratları sadece İstanbul'la sınırlı kalmadı. Sultan, Balkanlar'dan Kudüs'e kadar geniş Osmanlı coğrafyasında vakıf eserlerine imza attı. Hürrem sultan ölmeden bir yıl önce de Peygamber Efendimiz'in (SAV) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'te 'Haseki Sultan İmareti' yaptırdı.
  TÜRKİYE'NİN EN ESKİ HASTANESİ
  Hürrem Sultan, İstanbul'da kendi adıyla anılan Haseki semtindeki hastaneyi Mimar Sinan'a inşa ettirdi. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliye cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşme yapılarından oluşuyor. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşıyor.
  Hürrem Sultan vakfiyelerini yaptırırken onlara ait ince detayları da vakıf kanunu olarak bırakmayı ihmal etmedi. Hasta kadınların tedavi edilmeleri için yaptırdığı hastaneye de özel nizam şartı koydu.
  MEKKE VE MEDİNE'YE İMARET
  Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırdı. Edirne'ye su getirten Sultan, şehrin her yerine çeşmeler inşa ettirdi. Kastamonu Uzunköprü'de de, Haseki Sultan adını taşıyan bir kervansaray ve cami inşa ettirdi. Mekke ve Medine-i Münevvere'de birer imaret yaptıran Hürrem Sultan, ölmeden bir yıl önce de Peygamber Efendimiz'in (SAV) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'te de 'Haseki Sultan İmareti' inşa ettirdi. Kanuni'nin kendisine duyduğu dillere destan aşkıyla bilinen Hürrem Sultan, arkasında sayısız vakıf eseri bırakırken, Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş ilk cariye olarak da tarihe geçti. Sultan'ın kabri Süleymaniye Camii haziresindeki Hürrem Sultan Türbesi'nde yer alıyor.  Paylaş
  işte gerçek hürrem sultan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hürrem sultan ölmeden bir yıl önce de Peygamber Efendimiz'in (SAV) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'te 'Haseki Sultan İmareti' yaptırdı.
  Böyle mübarek bir hanım ekranlarda nasıl yansıtılıyor 3. 3
  evet kardeşim bir sülümandır gidiyor ortalık ve okadar çok insan sevenerek ve beğenerek izliyor ki o iğrenç diziyi.tarihimiz bizlere senelerce yanlış anlatıldı çarpıtıldı olaylar ve biz bunlara hep inandık bir kahramana inandık hep hasta sandık osmanlıyı allahım bizi affetsin inşallah 4. 4
  ....Amin kardasim.... 5. 5
  Iste nekadar farkli aslinda..dini islam olmayan biri kalkmis sultan rolune giriyor..tarihi tv lerden ögrenemeyiz kitablardan ögrenmeliyiz..paylasim icin Allah razi olsungerçek hürrem sultan kıyafetleri,  gerçek hürrem sultanın kıyafetleri,  gerçek hürrem,  hürrem sultanın gerçek kıyafetleri,  hürrem sultan ın gerçek kıyafetleri,  gerçek hürrem sultan kıyafetleri resimleri,  hürremi sultanın ölmeden önceki hali