Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan Sabır ve Şükür Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabır ve Şükür

  Reklam  يَا قَوْمِ إِنَّمَا هَذِهِ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا مَتَاعٌ وَإِنَّ الْآخِرَةَ هِيَ دَارُ الْقَرَارِ
  «Ey kavmim, bu dünyâ hayatı ancak fânî bir eğlencedir. Âhiret ise O, asıl durulacak yurdun ta kendisidir».
  (Mü'min 39 - H. Basri Çantay Meali)

  Şu dünya hayatında sahip olduğumuz güzellikten, sağlığa, maharetten, kuvvete, paraya, eşe, dosta, eve, çocuklara kadar herşey gelip geçici ve imtihan vesilesi. Yatıp kalkıp şükretmek lazım. Oysa bizim aklımıza sadece kaybedersek diye korkunca şükretmek geliyor.

  Bugün bir kaza geçirsem, ayağımı kesseler... Tepkim ne olurdu acaba? Birden ayaksız kalınca güzelliğimin de pek bir ehemmiyeti olmazdı. Çok gurur duyduğum boyum posum birden anlamsızlaşırdı. Böyle anlık işte herşey. Hiç biri bizim değil.
  Allah halimize şükredenlerden eylesin, en kötü durumumuzda bile dünya hayatının geçiciliğini unutturmasın ve bunların birer imtihandan öte birşeyler olduklarının bilinci ile karşılamamızı nasip etsin olayları.
  Korkuyorum bazen, herşey bu kadar güzelken iman etmek ne kadar kolay. Dert yok tasa yok, peki ya kötü bir halde olsaydım? O zaman itiraz eden bir kul olur muydum acaba?
  Allah hiçbirimizi zor ile imtihan etmesin. Edecekse de bize gerekli sabrı sağlayacak imanı versin.
  Rahat yataklarınızda uyuyorsunuz şimdi. Halbuki sabaha kötürüm kalkabilirsiniz. Bu kadar işte, vucudunuzun ve hayatınızın sadece bu kadar sahibisiniz. Gerçek sahibini unutmayın, sabredin ve şükredin.

  وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ

  "Andolsun, sizi biraz korku, (biraz) açlık, (biraz da) mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenlere (lutf-ü keremimi) müjdele."
  (Bakara 155- Hasan Basri Çantay Meali)  Paylaş
  Sabır ve Şükür Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabretmenin ve şükretmenin nasıl uygulanacağını bilenler için birer nimet anlamına gelir. Şükreden kişinin nimetini Allah daha da artırır. Derdine sabreden kişi sabrettiği sürece hem sevap yazılır hem de derdinden kurtarır.sabır ve şükür ile ilgili şiir,  sabır ve şükür ile ilgili sözler,  sabır ve şükür ile ilgili şiirler,  sabır ve şükür şiir,  sabır ve şükür ile ilgili yazı,  sabır ve şükür ile ilgili yazılar,  sabır ve şükürle ilgili şiirler