Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan Şimdi El Açıp Dua Etme Zamanı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şimdi El Açıp Dua Etme Zamanı

  Reklam
  Şimdi El Açıp Dua Etme Zamanı

  Hani bir büyük sıkıntı anında kırılır ya, yüreğinizdeki bütün aynalar: Kırılar da hani, kırık aynalarda oynaşır ya hayalleriniz. Ümitleriniz tökezler de hani, tereddütlere düşersiniz ya kimi zaman:
  Çırpınırsınız …

  Hani çırpınırken uzanacak bir dost eli ararsınız, fakat bulamazsınız bir türlü; ve kala kalırsınız ya hani dertlerinizle baş başa, kimsesiz, dostsuz.. O zaman bilin ki Allah kimsesizlerin kimsesidir, bilinki Allah dosttur. Dost istersiniz Allah yeter..!
  Hani en soluksuz deminizde hayallerinizin kıyısına çömelip başınız ellerinizin arasında sevginize ağıt yakarsınız ya,
  Hani çözümsüzlüğe çaresizliğe tıkanır da uçan kuştan teselli arar hale gelirsiniz ya bazen,

  Hani yıllarınızı verdiğiniz yerde soluksuz kalıp yıllara kurban olursunuz da bir türlü anlaşılamamanın hicranına düşersiniz ya,
  Hani kuşlar şen çığlıklarla uçup geçerken üstünüzden bir Zümrüd-ü Anka olup onlarla birlikte uçmak istersiniz ya: Uçmak değil, kendinizden kaçmak…

  Hani kendi garipliğinizden, yalnızlığınızdan kaçmak istedikçe yalnızlığınıza, garipliğinize saplanırsınız ya boylu boyunca.

  YALNIZ DEĞİLSİNİZ: Herkesin ve her şeyin bittiği anlarda da Allah var..!


  Öyle bir an gelir ki, koca kainatın içinde ufalıp zerreleştiğinizi idrak edersiniz. Bir yanınızda acziniz, bir yanınızda zaafınız, bir yanınızda fakrınız ve dolu dolu çaresizliğinizle baş başa kalırsınız..
  İşte o an insanca iradenin çözüldüğü ve insanoğlunun kendinde vehmettiği gücün ayaklarına dolaştığı andır: O an gerçekten kulluk anıdır.

  İradeniz çözülüp kendinizde vehmettiğiniz güçler ayağınıza dolandıkça derin aczinizle birlikte kulluğunuzu idrak edip Külli İrade Sahibine yönelin.
  ŞİMDİ VAKİT DUA VAKTİDİR:
  " Duanız olmasaydı ne ehemmiyetiniz olurdu "buyuran Yaratıcı ya iltica vakti ...Bütün kapıların kapandığını sandığınız anda dua kapısı ardına kadar açılır önünüzde, çarelerin bittiği yerde dua tek çare olarak karşınıza çıkar.

  Çözümsüzlüğe tıkanıp uyuyamadığınız uzun gecelerden bir gece kalkın. Şebnemlerin sabah meltemiyle kucaklaştığı bu hasret vaktinde rahmetin ve şefkatin tecellisini yatakta bekleyin, tembelliğinizi sürüyerek dirilin.

  Uykusuz geçirdiğiniz koca bir elem gecesinde hangi problemi çözdüğünüzü düşünün. Kendinizi hırpalamanın dışında neye yaramış ki kuruntularınız, dertlenmenizle neyi halletmişsiniz?

  Vah zavallı ben! Kendimde bir güç ve kudret vehmettikçe kudretim aczime çarpıp tuz-buz oluyor. Eğer idrak edebilseydim varlık sebebimi, gerçekten anlayabilseydim Rabbim gemisinde bir yolcu olduğumu, sırtımda dünya yüküyle kendime işkence eder miydim?

  İstesek de, istemesek de dünya dönüyor, güneş doğuyor, yağmur yağıyor, rüzgar esiyor, çiçek açıyor İstesek de, istemesek de yaşlanıyoruz…
  Bir saniye öncesi kaybımız, bir saniye sonrası ise meçhulümüz: Elimizde sadece yaşadığımız an var. Ne kadar çaresiziz..!

  Öyleyse bırakalım her şeye hükmeden versin hakkımızda en hayırlı hükmü.
  .!

  Atın sırtınızdan dünya elemini, durun Allah’ın huzuruna; sonra diz çökün önüne, boyun bükün. Hükme tabi olup elemlerden kurtulmak varken, kendimizi hüküm mevkiinde sayıp rezil olmak niye? Üstelik takatimiz yükümüzü taşımaya yetmiyor…  Bin hamal gibi vehimlerimi ömür boyu taşımaktan bıktım; Artık Yaradana tümden teslim olup kullukta varlık aramak istiyorum.

  Ya rab! Çaresi bulunan şeyde acze, bulunmayan şeyde ye’se düşürme bizi diye de dua ediyorum.

  Zaten hayat da uzun bir duadır!


  Dualarda Buluşmak ümidi ile
  Gökhan Gündüz


  Paylaş
  Şimdi El Açıp Dua Etme Zamanı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Elleri açarak dua etmek peygamber efendimizin sünnetidir. Onun yaptığını doğru bilerek Allah'a karşı ellerimizi açarak ihtiyacımız olanı vermesini isteriz. Tıpkı peygamber efendimiz gibi.el açıp dua etmek,  rüyada el açıp dua etmek,  rüyada ellerini açıp dua etmek,  rüyada allaha el açıp dua etmek,  rüyada el açmak,  el acip dua etmek,  ruyada el acıp dua etmek