Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan Mevlanadan özlü Sözler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mevlanadan özlü Sözler

  Reklam
  MEVLANA'DAN ÖZLÜ SÖZLER  Sevgide güneş gibi ol.
  Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol.
  Hataları örtmede gece gibi ol.
  Tevazuda toprak gibi ol.
  Öfkede ölü gibi ol.
  Her ne olursan ol ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.Şu dünyada yüzlerce ahmak etek dolusu altın verir de şeytandan dert satın alır. Vazifesini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına ne mazaretin devası ne ilacın şifası deva getirmiş.. Aşk altın değildir saklanmaz. Aşıkın bütün sırları meydandadır..
  Yeşillerden çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici fakat akıllardan meydana gelen gül bahçesi hep yeşil ve güzeldir.. Nice insanlar gördüm üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm içinde insan yok. Aşk davaya benzer cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki.. Sen diri oldukça ölü yıkayıcı seni yıkar mı hiç? İsa'nın eşeğinden şeker esirgenmez ama eşek yaratılışı bakımından otu beğenir.
  Dert insanı yokluğa götüren rahvan attır. Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.
  Leş bize göre rezildir ama domuza köpeğe şekerdir helvadır.

  Kuzgun bağda kuzgunca bağırır. Ama bülbül kuzgun bağırıyor diye güzelim sesini keser mi hiç? Pisler pisliklerini yapar ama sular da temizlemeye çalışır.  Paylaş
  Mevlanadan özlü Sözler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her alim ve asrın adamı gibi Mevlana da çağında değeri anlaşılmamış fakat vefat ettikten sonra sözleri dilden dile anılır hayatı kişiliği rehber edinir olmaya başladı.