Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan Mesaj alınmıştır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mesaj alınmıştır

  Reklam
  Hacı Cemal Öğüt, Fatih Camiinde bir Ramazan gününde vaaz ediyor. Dışarıda oruç tutmayanları, başı açıkları, namaz kılmayanları görüyor, onlara bir şeyler demesi lazım, ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor.

  Konuya şöyle giriyor:
  Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek, bilemiyorum." Diyeceksiniz ki: "Senin hanım çok mu saf?" Aman sormayın, o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal'in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün.
  Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım, buraya vaaza gelmek üzere ayakkabı­larımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlı­yordu. Birden feryadı bastı. "Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?" Hemen ayakkabılarımı çıkardım. Mutfağa doğru koştum, bak­tım, mutfakta bir şey yok.
  Dedim ki: "Hanım, yangın alarmı ve­rir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?"
  Dedi ki: "Görmüyor mu­sun kediyi?"
  "Görüyorum, kediye ne olmuş?"
  “Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor" demez mi?
  Tepem at­tı.
  "Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kadar çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden" deyince, hanım bu sefer saf saf bana baktı, dedi ki: "İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yiyor. Ben hay­vanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum."
  Tepem iyice attı. Ben de dedim ki: "İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz, sen bilmiyor musun ki hayvanlar namaz kılmaz, sen bilmiyor musun ki, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar"  Cemal Hoca cemaate döner: “Nasıl bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?"
  Cemaatte gülüşmeler...
  Mesaj alınmıştır.


  Paylaş
  Mesaj alınmıştır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimizde zorlama yoktur değil mi?Herkes kendisinden sorumludur.Namaz kılmayan,oruç tutmayan ve başı açık olanlara hayvan olarak hakaret edilmesini doğru bulmadım.Kaldı ki peygamber efendimizin bile böyle bir söylemine hiç rastlamadım.O insanları uyarır hakaret etmezdi.Allah katında kimin daha kıymetli olduğunu bilemeyiz.Ne demiş zat-ı muhterem:"bir kalp kırdıysan eğer kıldığın namaz namaz değil."Saygılarımla... 3. 3
  Ben de bu benzetmeyi doğru bulmadım, işimiz çok zor arkadaşlar, hep etrafımızdakileri beğenmiyoruz ama acaba biz nasılız? 4. 4
  Dinde zorlama yoktur ama müslümanım diyen insan dinin getirilerine uymak zorundadır arkadaşlar örtüyüde namazı da hiçe sayıp müslüman olunmaz.
  eyer bizler kurana uymayacaksak nasıl müslüman oluruz soruyorum?
  çünkü kuran emrediyor namazı orucu ve örtüyü olmayan nasıl müslüman sizce. 5. 5
  uyarıyoruz uyarmasına ama guzellıkle bazen ınsanı zıvanadan cıkaran kışıler var Rabbim onları bıldıgı gıbı yapsın ne dıyım.. sadece kendımızden sorumlu olsak sorun degıl ıste bu kısımda da sabır gerek.... 6. 6
  Size katılıyorum.Müslümansak her emri yerine getirmeliyiz.Katılmadığım nokta şu ki;dinimizin gereklerini yerine getirmeyenlere hakaret edilmemelidir.Benim başım açık ama (Allah kabul etsin) namazımı kılar,orucumu tutarım.Zekat fitre ve sadakaya önem veririm.Tesbih çeker Kuran okurum.Örtünmememin cezasını Allah isterse tabiki çekeceğim.Ama bu yüzden hakareti kabul edemem.Saygılarımla... 7. 7
  İslamiyette hakaret ederek tebliğ yoktur hem ne malum bu kınayanlaın orucunun Allah cc katında kabul görüldüğü
  Emirleri uygulamamak günahtır fakat yargılayacak olanda Mevlamızdır.Biz sadece oruç tutmamanın günah olduğunu söyleyebiliriz tutmazsan hayvansın nasıl denir, neticede bu mana çıkıyor bu kıssadan. 8. 8
  hocamızda kıssada tutmuyanlar diyerek hayvanları göstermiş yani incelik et miş ramazan gününde kafelerde lokantalarda milletin gözü önünde yiyerek oruç tutmadığını ilan edenlere artık ne denileceğini sizlere bırakmış el insaffff 9. 9
  hocada sağ gösterip sol vurmuş ))

  Mecnun çölde leyasının hasretiyle avare avare dolaşırken farkında olmayarak namaz kılan bir bedevinin önünden geçer,bedevi namazı bırakıp kızar mecnuna.
  -sen bilmiyormusun ki namaz kılan birinin önünden geçilmez,sana dinini öğretmedilermi diye çıkışır.

  Mecnun: Kızmayın lütfen..! Ben Leyla’nın aşkından senin namaz kıldığının farkına bile varamadım. Ama sen Allah’a dua ettiğini iddia ediyorsan önünden geçtiğimi nasıl fark ettin.

  Eğer Allah cc rızası içinse yaptıklarımız gözümüzün etrafımıza takılmaması en güzel olandır.


  her insan günah işlemeye müsait yaratılmıştır.Önemli olan inkar edip etmemektedir.İnkar etmedende tutmayan var inkar edipde tutmayan var,biz zahiri görebildiğimiz için yargılamalarımızda yada tesbitlerimizde çok hata yapabiliriz.Kişinin niyetini kalbini cenabı Mevlamız bilir.Neticede herkes kendi amelinden sorumludur.Tatlı tatlı ikaz eden kıssalar iyide böyle hakaret edenler faydalı olacağına zarar verir.

 10. 10
  hoca kızım sana diyorum gelinim sen anla demiş 11. 11

  --->: Mesaj alınmıştır

  bence verilen mesaj yerinde olmuş inanın bazı kişiler varki hayvanlardan daha edebsiz hareketlerde bulunuyolar...


  Muminem --->: Mesaj alınmıştır

 12. 12
  Bir de bu versiyonu var hikayenin

  Fatih Camii'ndeki nükteli vazlariyle cemaatinin kalbini fetheden rahmetli Cemal Efendi, «iyi komşu aileden, kötü komşu gailedendir» derdi.
  gaileden sayılan bir komşusunu, vaazında şöyle hırpaladığını hatırlatma:
  «— Bizim hanım var ya, çok saf bir kadındır. Böylesine saf bir kadınla Hacı Cemal nasıl idare etsin? Neden mi saf diyeceksiniz. Bakın anlatayım da siz hak verin. Dikkat edin, hanımların içinde sakın bizimki de olmasın ha, diyerek şöyle devam ederdi:
  — Geçen gün abdestimi alıp buraya vaaza gelmek için pardesümü giydiğim sırada, bizim hanım aniden bir çığlık attı.
  — Hayrola Hatun, ne var ki, yangın alarmı gibi bağırıyorsun, dedim.
  — Ne olacak, görmüyor musun, kedi iftarlık pideleri yiyor, dedi.
  — Yahu, insan bir pide için bu kadar telâşlanır mı? İşte gidiyorum, vaazdan sonra istediğin kadar pide alır gelirim iftara, merak etme...
  Fakat baktım, Hanım büsbütün hiddetlendi:
  — Ayol ben pidelere acımıyorum. Evde pidemiz var. Benim hayret ettiğim şey, bu kedinin böyle mübarek Ramazan'da oruç tutmayışıdır. Baksana, hayvancağız şıpır şıpır durmadan ekmek yiyor...
  Bu sefer de ben hiddetlendim:
  — İlâhi Hatun, sen ne kadar da safsın! Bilmiyor musun ki:
  Hayvanlar oruç tutmaz! Hayvanlar namaz kılmaz! Hayvanlar açık yerlerini örtmez! Hayvanlar komşu hakkı diye bir şey bilmez!
  Nasol, iyi demiş miyim?
  Cemaatte kahkahaya yaklaşan bir tebessüm ve birbirlerine bakışmalar olur. Cemal Hoca gaileden saydığı komşusuna dersini vermiştir.»


  Artık gerçekten anlatmışmıdır anlatmamışmıdır Allah cc bilir, konuya göre hikayenin başı değişiyorda ondan dedim.