Makale ve Şiirler ve Dini Yazılar/Makaleler Forumundan İnönü'nün Aczimendileri 'Ticaniler'miş Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İnönü'nün Aczimendileri 'Ticaniler'miş

  Reklam
  İnönü'nün Aczimendileri 'Ticaniler'miş

  Risale Haber-Türkiye'de zaman zaman görünen ve provokasyonlarıyla irticaya katkıda bulunan grupların hangi amaçla ortaya çıktı bir kez daha gözler önüne serildi. 1950'li yıllarda Atatürk heykellerine saldırarak provokasyonlarda bulunan Ticanilerin "resmen" CHP'li olduğu ortaya çıktı.
  Baykal'ın çarşaf açılımıyla bağlantı kuran Gürkan Hacır'ın Akşam Gazetesindeki yazısına göre, "Çok partili rejime geçişte Demokrat Parti’nin yükselişini fark eden İsmet Paşa’nın bilgisi dahilinde, bugünkü Aczimendileri hatırlatan Ticaniler, 1950’de CHP’ye üye yapıldı. Meclis’te Arapça ezan okuyan Ticaniler, Atatürk heykellerine saldırınca Bayar ustaca bir hareketle Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu çıkardı."
  İşte yazının ilgili bölümü:
  "1950 seçimleri yaklaştığında arkasına rüzgârı alan Demokrat Parti karşısında ne yapacağını şaşıran İsmet Paşa ve CHP hemen mütedeyyinlerin oylarına sarıldı. Bu yolla halkın nabzını tutacağını düşünüyordu. Demokrat Parti, Said-i Nursi cemaatinin oylarını yanına çekince onlara da yeni yeni palazlanan bir başka tarikat kalıyordu: Ticaniler.
  "El altından temas kuruldu. Cemaatin önderi Mehmet Kemal Pilavoğlu ve birkaç yakın adamı 10 Nisan 1950’de CHP’ye üye yapıldı. Seçimlere bir aydan biraz fazla bir süre vardı. Artık Demokrat Parti’ye karşı CHP için çalışacaklardı. İsmet Paşa bu tuhaf transferden hem haberdardı hem değildi.
  "Ticanilerin lideri Mehmet Kemal Pilavoğlu Ankara doğumlu bir esnaftı. Hukuk tahsilini yarıda bırakmıştı. “Ticanilik” adını verdiği tarikatın kurucusu ve şeyhiydi. Ticanilerin 28 Şubat sürecinden hatırladığınız Aczimendileri hatırlatan bir halleri vardı. Kıyafetleri ve birbirine girmiş saç ve sakallarıyla diğer cemaatlerden biraz daha farklıydılar. Özellikle yoksul köylüler arasında örgütleniyorlardı. Ankara Çubuk ve Çankırı Şabanözü, tarikatın mürit yetiştiren kaynaklarıydı.
  "Kemal Pilavoğlu’nun, müritleri arasında inanılmaz bir prestiji vardı. Çoğu eğitimsiz olan müritler, şeyhlerinin kimi zaman uçtuğuna kimi zaman da kalplerinden geçeni bildiklerine inanıyordu. Ona ölümüne bağlıydılar. Pilavoğlu kısa süre de olsa CHP için çalıştı. Müritlerine ve taraftarlarına CHP’ye oy vermelerini önerdi.


  Paylaş
  İnönü'nün Aczimendileri 'Ticaniler'miş Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  insanların Atatürk'ü kullanarak bişeyler yapmasına sinir oluyorum ya. sonuçta ülkemizi kurtardı, o kadar çok şey taptı ki görmemek nankörlük olur. elbette yanlışları da var, mesela içki içmek gibi. ama o Allahla onun arasında olan birşey, başka bir kulu ilgilendirmez. bazı (afedersiniz ama) salaklar da saçma sapan şeyler yapınca bu sefer müslümanların adı karalanıyor zaten. Allah herkese hidayet versin, ne diyeyim. 3. 3
  Gökyüzü bacım,bu da nereden çıktı şimdi?Burada atatürkten bahsedilmiyor ki.
  Bizim bilmediğimiz çok şey var ayrıca.Ben de insanların atatürke tapmalarına sinir oluyorum.
  Konuşmalarımıza fa faha fazla dikkat edelim kardeşim 4. 4
  evet tapmalarına ben de sinir oluyorum ama nankörlüğü de bir o kadar oluyorum. ayrıca konuşmamda kötü olan ne var ki?ticaniler,  ticaniler kimdir,  mehmet kemal pilavoğlu hayatı,  mehmet kemal pilavoğlu,  mehmet kemal pilavoğlu resimleri