Eğitim Bölümü ve Dini Kavramlar Forumundan Dini kavramlar-Akıl Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dini kavramlar-Akıl

  Reklam
  Akıl
  Âkıl; akıllı, akıl sahibi kimse demektir. Eşyanın güzellik, çirkinlik, kemal ve noksanlık sıfatlarını idrak etme; her çeşit faaliyette doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ve güzeli çirkinden ayırma yetisine sahip kişiye âkil denir.
  Akıl ve bulûğ devresi, genelde, dini mükellefiyetlerin, ferdî ve toplumsal görev ve sorumlulukların başlangıcıdır. Akıllı olmayan, dini mükellefiyetlere muhatap olmadığı gibi, bunların ferdî ve toplumsal sorumlulukları da sınırlıdır.
  Akıl, ferdin psikolojik ve manevî olgunluğunu, bulûğ ise biyolojik ve maddî yetişkinliğini ifade eder. Fert bulûğ çağına erişmeden iyiyi kötüden ayırt edebilecek çağa ulaştığında, noksan bir eda ehliyetine sahiptir; tamamen zararına olan tasarrufları geçersizdir; yarar ve zararına muhtemel olan tasarrufları ise, velisinin iznine bağlıdır. Akıllı olarak bulûğ çağına erişen kimse ise, tasarruf ehliyetine sahip olup, dini hükümlere muhatap olduğu gibi bütün tasarruflarından da sorumludur. (İ.P.)
  diyanet kavramlar sözlüğü  Paylaş
  Dini kavramlar-Akıl Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Akıl, kişilerin hayatında karşılaştıkları her türlü olayları idrak edebilme, ayırt edebilme ve çözüme kavuşturma gibi durumları meydana getirilmesinde en önemli özelliktir.