Eğitim Bölümü ve Dini Kavramlar Forumundan Rahmet Ayları - Rahmet mevsimi üç aylar ne demek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Rahmet Ayları - Rahmet mevsimi üç aylar ne demek

  Reklam
  Rahmet mevsimi üç aylar'ın eşiğindeyiz.

  Mümin olarak ibadetlerimizi halimizi, gidişatımızı gözden geçirmemiz gerekir.

  Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan ayları içerisinde nurlu kandil gecelerini, feyiz sağnağını barındıran hikmet ve rahmet aylarıdır.

  Cenab-ı Hakkın lütuf ve ihsanının müminleri kuşattığı fırsat günleri, kapımıza geldi.

  Her yıl sohbetini dinlediğim üç aylar işte gözümün önünde. Geçen bu zaman içerisinde üç ayları hakkıyle değerlendirebildim mi?

  Resulullah (S.A.V) efendimiz üç ayları: Ya Rabbi Receb ve Şabanı mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur dua ve iştiyakıyle karşılıyordu.

  Nafile namazın rekatlarını artırıyor, nafile oruçun günlerini neredeyse Recep ve Şabanın tamamına yayıyordu...

  Hz. Peygamberin (S.A.V) sünnetinin nur çizgisi gönüllerde ibadet çoşkusu üç aylar içerisinde oruçlu geçirecekler, bereketli Recep ayının kapısında ümitle, sevinçle, beklemekteler.

  "El-fakru fahri"

  "Kulluğumla iftihar ediyorum" aşk sözcüğünün teslimiyet iman, ihlas ile Allahın Rızası istikametinde bu mübarek aylarda sevaba, hayra, tecellilere mazhar olarak kanat çırpabilenlere, çırpınanlara ne mutlu.

  Müminlerin duaları, niyazları, gayretleri ile gönüllere İslamın, Kuranın, şifasının sağnak sağnak yapacağı rahmet bulutları başımızın üzerinde...

  Cenab-ı Hakkın bir kudsi hadiste Yok mu haceti olan istesin. Ben de karşılık vereyim buyurduğu ilahi hitaba yüzümüzü, bütün varlığımızı döndürmenin en anlamlı zamanlarının gökyüzünü şereflendirdiği kutlu aylar işte gözümüzün önünde....


  Dili dönenler haydi duaya...

  Dizlerini bükenler haydi haydi çokça namaza...

  Yemek yiyebilenler haydi nafile oruca...

  Ve maddi gücü olanlar... Siz de umreye gayret edin....

  Manevi yardımlar kapımızda...

  Dünyanın fitnesi, sağnak sağnak günahları, iki yüzlülüklerin ökçelerimize kadar yakınlaştığı günlerde haydi mübarek sayfalarını kemal-i edeple açacağımız Kuran-ı Kerimde Rabbimize sığınalım...

  Çokça okuyalım...

  Gözyaşıyla ıslanalım...

  Bu mübarek aylarda ibadetlerimizi huşu ile yerine getirme gayretine girdikten sonra, müminlere rahmet, acıma, kollama koruma hatalarını örtme.... gibi güzel ahlak elbisesini de kuşanarak Allahın afv ve rahmet tecellilerine kavuşmanın bütün sebeplerine sarılalım.

  Üç ayların engin rahmetinden ailemizi nasiblendirmeye azami derecede dikkat edelim.

  Allah Rasulunün (S.A.V) oruçlular için buyurduğu Ben oruçluyum sığınağı, edebi içerisinde, sabırla, tevbe ile, zikir ve ibadetle "üç ayları idrak etmemin heyecanıyla kalpleri pır pır edenlere ne mutlu.

  Üç ayların ailemiz tüm milletimiz ve inanlar hakkında hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakktan niyaz ederim..  Paylaş
  Rahmet Ayları - Rahmet mevsimi üç aylar ne demek Mumine Forum

 2. 2

 3. 3
  Bu sene üç ayların başlangıcı 20 nisan pazartesi 2015 tir.Rahmet ve merhamet aylarının faziletlerinden faydalanmayı nasip etsin Rabbim. 4. 4
  Rahmet ve bereketin yağdığı üç aylar bolluk demek ,huzur demek ,tövbelerin kabul olması demek.Bu sene üç ayların başlangıcı 30 mart 2017 perşembe günü inşallah.