Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Dini Hikayeler Forumundan Kur'an-ı Kerim okuyan genç... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an-ı Kerim okuyan genç...

  Reklam
  Bir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur’an’ı hatmeder. Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar. Durumu öğrenen hocası Kur’an’ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve: “Evladım! Biliyorsun Kur’an, indiği gibi okunmalıdır. Bu gece sen Kur’an’ı, karşında ben varmışım gibi oku.” tavsiyesinde bulunur.

  Genç gider ve Kur’an’ı hocasına okuyormuş gibi okur.

  Sabah huzura geldiğinde: “Efendim, bu gece Kur’an’ı ancak yarısına kadar okuyabildim.” der. Bunun üzerine hocası: “Pekâla bu gece de Efendimiz’e okuyor gibi oku!” emrini verir. Talebe şaşkınlık ve heyecan içinde Nebîler Serveri’nin huzurunda olduğu düşüncesiyle o gece daha dikkatli okur.

  Ertesi gün de üstadına Kur’an’ın ancak dörtte birini okuyabildiğini söyler. Üstadı talebesindeki manevi yükselişi görünce: “Bugün de o emin melek Cebrail’in Efendimiz’e (sallallahu aleyhi vesellem) tebliğ ettiği anda dinliyor gibi oku!” der. Talebesi ertesi gün “vallahi üstadım, bugün ancak bir sure okuyabildim.” der.

  Üstadı son adımı atar: “Evladım! Şimdi de onu binlerce hicabın verasında bulunan Yüce Rabbimiz’in huzurunda okuyor gibi oku! Düşün ki O seni dinliyor ve Kur’an’ı senle mukabele ediyor!”

  Talebe ertesi gün gözyaşları içinde üstadına gelir ve şöyle der: “Üstadım! Fatiha’dan başladım ilk ayetleri okudum; ama ‘İyyâke na’budu’ demeye bir türlü dilim varmadı. Çünkü ‘Sadece sana kulluk yaparım!’ diyemedim.


  alıntı


  Paylaş
  Kur'an-ı Kerim okuyan genç... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İhlaslı bir şekilde yapılan ibadetler daha samimi daha içten ve itinalı olur. Allah'ı görüyor gibi okunan kuranı kerim indi şeklini düşünerek ve güzel okunuşunu düşünerek okunduğunda hemen bitirme çabası içinde değil daha güzel okumak için çaba sarf edilmiş olur.mukabele hızlı okuyan hocalar,  kuranı kerimi hızlı okuyan hoca,  hızlı kuran okuyan hoca,  kuranı kerimi en hızlı okuyan hoca,  hızlı kuran okuyan hocalar,  hızlı mukabele okuyan hoca,  hızlı kuranı kerim okuyan hoca