Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Dini Hikayeler Forumundan Berbere verilen güzel bir misal-Allah'a gitmezsen Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Berbere verilen güzel bir misal-Allah'a gitmezsen

  Reklam
  Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bi sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allâh (c.c) ile ilgili konu açıldı.

  Berber :" Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allâh'ın varlığına inanmıyorum."

  Adam: " Peki neden böyle düşünüyorsun ?"

  Berber : "Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin, eğer Allâh var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olurmuyudu, terk edilmiş çocuklar olurmuydu? Allâh olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi.Allâh olsaydı, bunların olacağına izin vereceğini sanmıyorum."

  Adam bir an durdu ve düşündü ve gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belliki traş olmayalı uzun süre geçmişti. Adam berberin dükkanına geri döndü.

  Adam: "Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok "

  Berber: "Bu nasıl olabilir ki ? ben buradayım ve bir berberim "

  Adam :" Hayır yok. Çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı."

  Berber: " Hımmmmmm... Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?"

  Adam : "Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allâh var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercih. İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!"
  alıntı...  Paylaş
  Berbere verilen güzel bir misal-Allah'a gitmezsen Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnanmayan ve şüphe içerisinde olan insanlara verilecek en güzel cevaplardandır. Bu şekilde hem kırıp sinirlendirmeden cevap verildiğinde islama daha ılımlı bakmaya başlarlar inşallah.