Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Dini Hikayeler Forumundan Hapisanede Kılınan Namaz İle ilgili menkıbe Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hapisanede Kılınan Namaz İle ilgili menkıbe

  Reklam
  Hapisanede Kılınan Namaz İle ilgili menkıbe
  Horasan vâlisi Abdullah bin Tâhir, çok âdil biriydi. Jandarmaları birkaç hırsız yakalamış, vâliye bildirmişlerdi. Getirilirken hırsızlardan birisi kaçtı. O sırada Hiratlı bir demirci, Nişapura gitmişti. Demirciyi, gece eve giderken, jandarmalar yakaladılar ve diğer zanlılarla beraber vâliye çıkardılar. Vâli dedi ki:
  - Hepsini hapsedin!
  Bir . suçu olmayan demirci, hapishanede hemen abdest alıp, namaz kıldı. Ellerini uzatıp:
  \Yâ Rabbi! Bir suçum olmadığını ancak sen biliyorsun. Beni bu zindandan ancak sen kurtarırsın!\ diye duâ etti.
  Vâli uyurken rüyâsında dört kuvvetli kimse gelip, tahtını ters çevirecekleri zaman uykudan uyandı. Hemen kalkıp, abdest aldı, iki . rekat namaz kıldı. Tekrar uyudu. Tekrar o dört kimsenin tahtını yıkmak üzere olduğunu gördü ve uyandı. Kendisinde bir mazlumun âhı olduğunu anladı. Vâli hemen hapishane müdürünü çağırtıp sordu:
  - Acaba bu gece hapishanede mazlum birisi kalmış mı?
  Müdür dedi ki:
  - Bunu bilemem efendim. Yanlız biri namaz kılıyor, çok duâ ediyor göz yaşları döküyor.
  - Hemen adamı buraya getiriniz. Demirciyi vâlinin yanına getirdiler. Vâli hâlini sorup, durumu anladı, ve dedi ki:
  - Sizden özür.diliyorum.Hakkını helâl et ve şu bin gümüş hediyemi kabul et. Herhangi bir arzun olunca bana gel! Demirci de cevabında dedi ki:
  -Ben hakkımı helâl ettim. Verdiğiniz hediyeyi kabul ettim. Fakat işimi, dileğimi senden istemeye gelemem.
  - Neden gelemezsiniz?
  - Çünkü benim gibi bir fakir için, senin gibi bir sultanın tahtını birkaç defa tersine çevirten sâhibimi bırakıp da, dileklerimi başkasına söylemek kulluğa yakışır mı? Namazlardan sonra ettiğim duâlarla beni nice sıkıntılardan kurtardı. Pek çok murâdıma kavuşturdu. Nasıl olur da başkasına sığınırım? Rabbim, nihayeti olmayan rahmet hazinesinin kapısını, ihsân sofrasını herkese açmış iken, başkasına nasıl giderim? Kim istedi de vermedi? Kim geldi de, boş döndü? İstemesini bilmezsen, alamazsın. Huzûruna edeple çıkmazsan rahmetine kavuşamazsın!

  Akil isen kıl nemâzı, çün saâdet tâcıdır.
  Sen namazı şöyle bil ki, müminin mi âcıdır.


  Paylaş
  Hapisanede Kılınan Namaz İle ilgili menkıbe Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu hikayede olduğu gibi insanların zor zamanlarında her şeyden en iyi şekilde haberdar olan rabimizden yardım isteyerek halini samimi ve edeple arz etmesi ile istekleri yerine gelir.namaz ile ilgili menkıbeler,  namaz menkıbe,  namaz menkıbeleri,  namaz hakkinda menkibeler,  namaz menkibe,  namaz hakkında menkıbeler,  namazla ilgili menkıbeler