Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan İmam hutbesinde cemaati cuma günü gusul etmeye teşvik eder Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İmam hutbesinde cemaati cuma günü gusul etmeye teşvik eder

  Reklam
  İmam hutbesinde cemaati cuma günü güsul etmeye teşvik eder


  1388- İbn Ömer (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) bir hutbe verdi ve şöyle dedi: “Biriniz cumaya gideceğinde gusletsin.” (Buhârî, Cuma: 2; Ebû Davud, Tahara: 129)

  1389- İbrahim b. Neşit (r.a)’den rivâyete göre, bizzat kendisi İbn Şihab’a, Cuma günü yapılması gereken gusülden sordu da; O da: “Sünnettir” dedi. Sâlim b. Abdullah babasından aktararak; “Rasûlullah (s.a.v) minber üzerinde böylece söylemiştir” dedi. (Buhârî, Cuma: 2; Ebû Davud, Tahara: 129)

  1390- Abdullah b. Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) minberde ayakta olduğu halde: “Sizden biriniz Cuma namazına gideceğinde gusletsin” buyurdular. (Buhârî, Cuma: 2; Ebû Davud, Tahara: 129)  Paylaş
  İmam hutbesinde cemaati cuma günü gusul etmeye teşvik eder Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cuma günlerinde cemaat birbirine yakın bulunduğu için boy abdesti almaları için peygamber efendimiz tavsiye etmiştir. Boy abdesti alan kişilerin sevabı daha da artmaktadır.