Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Cuma günü iki defa ezan okunmasının hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cuma günü iki defa ezan okunmasının hükmü nedir?

  Reklam
  Cuma Günü İki Defa Ezan Okunmasının Hükmü Nedir ?


  1375- Saib b. Yezid (r.a)’ten rivâyete göre: Rasûlullah (s.a.v) zamanında Cuma ezanı imam minbere çıktığında okunurdu. Ebu Bekir ve Ömer’in halife oldukları dönemlerde de aynı şekilde okunurdu. Osman’ın halifeliği zamanında cemaat kalabalıklaştı da bunun üzerine Osman (ilk ezan ve kametten başka) üçüncü olarak bir ezan daha okunmasını emretti. O ezan da Zevra denilen yerde okutulurdu. Bu ezan işi böylece devam etti gitti. (Buhârî, Cuma: 20; Tirmizî, Cuma: 372)


  1376- Saib b. Yezid (r.a)’ten aktarılmıştır. Medine’de cemaat çoğalınca Osman üçüncü bir ezanın okutulmasını emretmiştir. Rasûlullah (s.a.v) zamanında bir müezzinden başka müezzin yoktu. Cuma günü ezan da Rasûlullah (s.a.v) minbere çıktığında okunurdu. (Buhârî, Cuma: 24; Ebû Davud, Salat: 225)


  1377- Yine Saib b. Yezid (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Cuma günleri Rasûlullah (s.a.v) minbere çıktığında Bilal ezan okurdu. Minberden inince de kamet getirirdi. Ebu Bekir ve Ömer zamanlarında bu böylece devam etmiştir.”
  (Ebû Davud, Salat: 225; Buhârî, Cuma: 20)  Paylaş
  Cuma günü iki defa ezan okunmasının hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cuma günleri peygamber efendimiz zamanından beri süre gelen bir uygulamaya göre imam minbere oturduğunda ve minberden indiğinde olmak üzere iki defa ezan okunur.cuma namazında neden iki ezan okunur,  cumada iç ezan neden okunur,  Cuma namazında neden 2 ezan okunur,  cuma günü iç ezan neden okunur,  cuma namazında iç ezan neden okunur,  cuma iç ezan neden okunur,  iç ezan nedir