Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Cuma gününe özel bir hazırlık var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cuma gününe özel bir hazırlık var mıdır?

  Reklam
  Cuma Güne Özel Bir Hazırlık Var mıdır ?


  1365- Abdullah b. Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Ömer b. Hattab, bir elbise gördü ve: “Ey Allah’ın Rasûlü! şu elbiseyi alsanız da Cuma günleri ve yabancı elçiler geldiği zaman giyseniz” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bu ipek elbiseyi ahirette nasibi olmayanlar giyer.” Sonradan buna benzer bir elbise Rasûlullah (s.a.v)’e gelmişti de onu Ömer’e vermişti. Bunun üzerine Ömer: “Ey Allah’ın Rasûlü! Onu bana mı giydiriyorsun. Halbuki Ufarid’in elbisesi için şöyle böyle demiştin” deyince: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Ben onu sana giyesin diye vermedim.” Ömer de o elbiseyi henüz Müslüman olmamış bir kardeşine giydirmişti. (Buhârî, Cuma: 7; Ebû Davud, Libas: 9)

  1366- Abdurrahman b. Ebu Said (r.a) babasından naklediyor; Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Akıl baliğ olan herkese Cuma günü gusletmesi, dişlerini misvaklaması ve imkan dahilinde koku sürünmesi gereklidir.”
  (Buhârî, Cuma: 2; Müslim, Cuma: 2)  Paylaş
  Cuma gününe özel bir hazırlık var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cuma gününü Müslümanların bayramı olduğunu bilmek ve buna göre diğer günlere göre daha özenli olmak gerekir. Namazdan önce boy abdesti almak, yürüyerek gitmek yapılacak sünnetler arasındadır.