Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Üç Ayların Önemine Binaen Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üç Ayların Önemine Binaen

  Reklam
  ÜÇ AYLARIN ÖNEMİNE BİNAEN


  Üç aylara denilen kutsal zaman diliminin içindeyiz. Hepimize mübarek olsun. Bu aylar dilimi recep, şaban ve ramazan aylarını kapsar. Recep ve şaban ayları ramazanın habercisi olduğu için ayrı bir değere sahiptir. Bir anlamda hazırlık ayları sayılır.

  İbadet için kıvamını gözleme, dinimizin alışılagelen bir yöntemidir. Dinimiz herhangi bir meseleyi birden yasaklamaz, bir çırpıda emretmez, bilakis alıştırır, rahatlatır ve uygulanabilir hale getirir. İbadetteki zirve noktasına gelmek için ön hazırlıkların mutlaka uygun şekilde yapılmasını ister.

  Mesela namazda secde zirvedir. Ona varabilmek için kıyam (namazda ayakta duruş) ve rükuyu yaptırır, sonra secdeye vardırır. Kıyamdan doğrudan doğruya secdeye var demez. Ramazan da diğer ayların zirvesidir. Recep ve şaban ayları da bu anlamda hazırlık aylarıdır.

  Peygamberimiz üç aylar hakkında mesajlar ve müjdeler vermiştir. Üç ayların ilki olan recep ayı girince Peygamberimiz şöyle buyururdu: "Allah'ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl! Bizi ramazana ulaştır."Üç ayların değerini yücelten en önemli özelliği de beş mübarek gecenin dördünün bu aylar içinde olmasıdır.

  Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandili, recep ayının 27. gecesine rastlayan Miraç Gecesi, şaban ayının 15. gecesine rastlayan Berat Gecesi ve ramazanın 27. gecesinde kutladığımız Kadir Gecesi. Bu gecelerde bol bol dua edelim. Zira beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar; Regaib Gecesi, Miraç Gecesi, Berat Gecesi, cuma geceleri ve Ramazan Bayramı gecesi. Tabii ki, dualar bu gecelere hapsedilmemeli. Her an, her gece ve her gündüz dua için kuluna kapıyı açık tutan bir Rabbimiz var. Dua için uygun bir yürek bulun yeter ki. Niyetlerinizi temiz kılın yeter ki. Unutmayın ki, günahlarınız bulutlara varacak kadar çok olsa da Allah'ın rahmeti onları kuşatıp yok eder.

  Peygamberimizin yaptığı gibi zaman zaman oruç tutalım bu ayda. O, bu ayda o kadar çok oruç tutardı ki, sahabe hiç iftar etmeyecek sanırdı. Bazen de öylesine oruçsuz geçirirdi ki, sahabe hiç oruç tutmayacak sanırdı. Peygamberimiz, şaban ayında çok oruç tutardı. Hz. Ayşe (RA), Resulullah'ın (SAV) bu aydaki orucu hakkında şu açıklamayı yapar: "Şaban ayı kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim."

  Bu günler fırsat günleridir. Bugünlerde her şeyi biraz daha sıkı tutalım. Zünnun-i Mısri'nin dediği gibi: "Recep tohum ekme, şaban sulama, ramazan ise hasat zamanıdır." Denir ki, recep ayında Hz. Nuh gemiye bindirildi. Ve yine denir ki, bu ayda yedi gün oruç tutana cehennemin yedi kapısı kapanır. Cennetin kapıları açılır (Taberani).

  Milletlerin hayatında önemli ve anlamlı zaman dilimleri vardır. Yaşadığımız günlerin böyle bir özelliğe sahip olduğuna inanıyorum. Bugünlerde birbirimizi daha çok sevelim, toleranslı, hoşgörülü olalım. Üslubumuzu dengeli ve temiz tutalım. Konuşmalarımızda hakaret sözcüklerine yer vermeyelim. Kötü söz, ağızdan kolay çıkar ama zor temizlenir.

  Manevi durulmanın, nefis muhasebesinin, iyi işlere devam etmenin, hayattaki menfilikleri çizmenin, küsleri barıştırmanın, kardeşlik hukukunu yeniden kontrol etmenin, uzun bir koşudan sonra soluklanmanın, manevi bütçeyi denkleştirmenin, bu muhteşem káinatta ben neyim, neredeyim, bugüne kadar ne yaptım sorularına cevap vermenin zamanıdır.

  Gelin bu önemli zaman diliminde fırsatı değerlendirelim ve Hz. Peygamber'in çok önemsediği ve yapılmasını sıkça tavsiye ettiği oruç tutma, bolca Kur'an okuma ve Allah'ı sıkça anma gibi ibadetleri yapalım.

  Caner Akdemir
  Kanada Türk Islam Merkezi
  Din Görevlisi  Paylaş
  Üç Ayların Önemine Binaen Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Üç aylar sırası ile recep ayı Allah'ın ayı, şaban peygamber efendimizin ayı, ramazan ayı da müslümanların ayı olarak belirlenmiştir. Peygamber efendimiz ramazandan sonra en çok oruç tuttuğu ay recep ayıdır. 3. 3
  Üç aylara girmemize az bir zaman kaldı bu güzel Fevzi bol ayları değerlendirenlerden olalım inşallah.2017 üç ayların başlangıcı 30 mart perşembe günü.