Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Üç aylar hakkında bilmeniz gerekenler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Üç aylar hakkında bilmeniz gerekenler

  Reklam
  Üç Aylar Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  Sevgili Okurlarımız; Receb, Şaban ve Ramazan ayları olan, Üç Ayların manevi iklimine giriyoruz.

  03 Temmuz Perşembe 2008 Perşembe gecesini 04 Temmuz Cuma gecesine bağlayan gece, Recep Ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip Kandili Gecesidir..

  Receb ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan derleyip toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur. Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer.” (Aldürkadir Geylani, Üç aylar ve Faziletleri)

  Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asakir]

  “Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şaban-ı Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde (Kadir Gecesinde) otuz bine çıkar.”(Şualar, 416)

  ***

  Bu ayların önemi nedir? Bu ibadet aylarını en güzel nasıl geçirebiliriz? suallerine cevaplar bulabileceğiniz, bu mübarek mevsim boyunca yayınlayacağımız üç aylar dosyalarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz..

  Bu muhteşem manevî iklimden, manevîyat çarşısından, bilerek, anlayarak, hissederek, yaşayarak, istifade edebilmek duaları ile..

  Bu pekçok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden şuhûr-u selasenizi(üç aylarınızı) tebrik ediyoruz."  Paylaş
  Üç aylar hakkında bilmeniz gerekenler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Normal günlerde tutulan oruç ile üç aylarda tutulan oruçların sevapları farklıdır. Üç aylarda oruç gün sayısını artıran kişi sevap hanesini artırmaktadır.