Hayırlı Günler, Geceler, Kandiler ve Diğer Önemli Günler Forumundan Muharrem Ayı ve Aşure ayı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Muharrem Ayı ve Aşure ayı

  Reklam
  Muharrem Ayı ve Aşure Ayı


  "Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

  Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

  Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

  Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.

  Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.
  Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir.  Paylaş
  Muharrem Ayı ve Aşure ayı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Muharrem ayı İslam dininde önemli bir aydır. Aşure gününde bir çok peygamberin mujizeleri, Allah'tan diledikleri bu gün gerçekleşmiştir. Bugün edilen dualar kabul olmaktadır. 3. 3
  Muharrem ayı Ramazan ayından sonra en hayırlı aydır bu ayda Tutabildiğimiz kadar oruç tutmalıyız onun dışında aşure yapmak dağıtmak sadece gelenek olmuştur dinimizde böyle bir gelenek yoktur.